Populární arabský šátek keffieh (z arabštiny küffyah), nazývaný též yasmagh (z turečtiny), ghurutah, hattah, masdahah nebo shemagh, určitě znáte pod českým názvem palestina nebo i arafat. Odkud se vzal tento praktický kus oděvu a jeho pojmenování? 

Šátky arafat najdete v kategorii arabských šátků na našem eshopu

Populární arabský šátek - Palestina

Původ tohoto textilního doplňku můžeme najít už u rybářů a zemědělců starověké Mezopotámie. Původně se jednalo o tradiční pokrývku hlavy nošenou muži ve vyprahlých a suchých končinách. Tento šátek uvázaný různými styly odedávná poskytoval užitečnou ochranu hlavy. Ve dne před sluncem, v noci pak před chladem. Rovněž ochrana před prachem a pískem neseným větrem je ceněnou vlastností tohoto šátku. Tradičně bývaly šátky arafaty či palestiny vyráběny na území Palestiny, v Egyptě a jiných arabských územích, dnes převažuje dovoz čínský a indický.

Materiál na výrobu palestiny

Šátky bývají nejčastěji vyrobeny z bavlny, směsi bavlny a vlny, polyesteru. Výběr materiálu záleží na účelu, za kterým šátek pořizujeme. Bavlněné a vlněné šátky jsou vhodné v zimě, kdy hřejí, šátky z umělých materiálů naopak v létě příjemně chladí. Bílé varianty bývají prošívany tradičně černou či červenou nití. Převážně v Kuvajtu nebo Bahrainu se můžeme setkat i s šátkem čistým bílým, bez prošívání.

Styly nošení šátku 

Nošení šátku není svázáno žádnými pravidly, můžeme se setkat s mnoha styly. Palestinci šátek přeloží do trojúhelníku, ohyb přiloží na čelo, a celý šátek zpevní kroužkem zvaným agal. Můžeme se setkat i s vázáním do turbanu, s šátkem volně položeným na hlavě splývajícím na záda nebo způsobem, kdy je pod šátkem na hlavě ukryta tradiční čepice tagyiah. V minulosti se tento šátek uvazoval i kolem původně marocké čepice fezu.

Původ názvů palestina a arafat

Do povědomí lidí mimo muslimské země se šátky zapsaly během Velkého Arabského Povstání v Palestině (1936-1939), kde se staly symbolem palestinské identity (odtud název palestina). Název Arafat šátek vznikl proto, že byl nerozlučným doplňkem Jásira Arafata, který ho nosil vždy pečlivě uvázaný polo-tradičním stylem, kdy část šátku splývala volně dolů. Jásir Arafat tvrdil, že splývající konec připomíná tvarem území Palestiny. Mimo šátek na hlavě nosil ještě jeden ve výstřihu své vojenské uniformy.

Palestina jako součást výzbroje vojáků

Šátky palestina jsou rovněž populární u příslušníků armád operujících ve vyprahlých, ve dne horkých, v noci chladných, větrných končinách, napříč zeměmi, stranami sporů a vyznáním jedinců. Právě zařazení těchto šátků (od 30. let min. stol. dodnes) do výzbroje vojenských sborů USA, Austrálie, Velké Británie, Libanonu, Jordánska, Súdánu atd., bylo důvodem výroby i palestin jiné barvy než bílé. Ze začátku se jednalo o olivově zelené palestiny a khaki šátky. Dneska už není problém zakoupit šátek v jakékoliv barvě. Na špici popularity se dnes nachází arafat růžový a arafat tyrkysový, své pevné místo má však stále i černobílá varianta.

Mimo tradiční země palestina poprvé v USA

Do obliby civilistů mimo tradiční země se šátek-palestina jako první dostala v Americe během období první intifády(1987-1993), kdy byly nošeny americkými bohémy uvázány kolem krku. Rovněž velký vliv na rozšíření arafatů má army móda, která je u mnoha lidí stále populární. Od začátku nového tisíciletí se staly palestiny velmi oblíbenými dokonce i v japonském Tokiu, odkud se rozšířili do celého Japonska.

Palestina v ČR

V České republice jsou palestiny-šátky populární od začátku 90. let. Nosí se především jako šála. Šátek bývá přeložený napůl a cíp zůstává ve výstřihu. Palestina tak výborně chrání krk před účinkem mrazu a větru, zároveň je lehká a člověk se v ní nepotí. Obliba těchto šátku u nás není způsobena jenom tendenčním módním vlivem, ale především jejich praktičností a snadnou finanční dostupností.