Rozhodujete se si koupit svou vlastní „zpívající“ Tibetskou mísu, ale nevíte, jak mísu vybrat?

Není zač se stydět, tyto mísy slouží, krom hraní, také k relaxaci a harmonizaci čaker, a tak je pochopitelné, že výběru mísy je třeba věnovat tu pravou míru pozornosti.
Každá mísa vypadá trošičku jinak, v závislosti na váze a tvaru vydává osobitý, jedinečný tón. Níže najdete pár tipů, které vám výběr vaší mísy usnadní…

Určení velikosti:

Malé mísy - průměr do 12 cm

Tyto mísy jsou vhodné pro začátečníky, mladší hráče, nebo jako mísy cestovní. Výborně se také, vzhledem k nižším pořizovacím nákladům, hodí pro hraní ve skupinách. Mají nižší délku rezonance a tóny bývají vyšší.

Střední mísy - průměr 12 cm - 18 cm

Tyto mísy se skvěle hodí pro relaxace a meditace, rovněž se používají při čištění čaker. Mají delší rezonanci než malé mísy a příjemně se drží na dlani. Doporučují se mírně a středně pokročilým hráčům. Pokud jste vlastníkem malé Tibetské mísy, bude pořízení větší tím správným posunem v dovednosti hraní na tento úžasný nástroj.

Velké mísy - průměr nad 18 cm

Tyto mísy mají velkou rezonanci a hraní na ně vyžaduje určitou míru zkušeností a používají se většinou pro terapeutické hraní, nebo pro skupinové relaxace a meditace. Jejich výroba je obtížná, a proto cena takových mís je vyšší. Vibrace se přenáší z mísy i do podkladu, na kterém je mísa položena, hraní na dlani je pro velikost mísy téměř vyloučené.

Výběr správného tónu:

Vybírat mísu můžeme dvěma způsoby. Ten první můžeme nazvat intuitivním.

Při poslechu mís si vyberte tu, která je vám zvukem příjemná a jakoby s vámi rezonuje. Nevíte-li si rady mezi vícero mísami, požádejte prodavače, či někoho z okolí, ať na mísy zahraje. Otočte se k mísám zády, případně zavřete oči - lépe tak určíte zvuk, který je vám bližší.

Druhým způsobem je naladění mísy podle čaker.

Ke každé čakře je přiřazen určitý tón, barva a ovlivňuje určitou oblast těla i mysli.

  1. Múládhára – Kořenová čakra: tón C, červená barva, páteř, kostra, životní síla
  2. Svadhišthána – Sakrální čakra: tón D, oranžová barva, pohlavní orgány, touha, sexualita, rozkoš, rozmnožování, kreativita
  3. Manipúra – Solární čakra: tón E, žlutá barva, žaludek, játra, síla vůle
  4. Anáhata – Srdeční čakra: tón F (F#), zelená barva, srdce, oběhová soustava, láska.
  5. Višúddha – Krční čakra: tón G, modrá barva, plíce, krk, vyjadřování, komunikace, kreativita
  6. Ádžňá – Čelní čakra: tón A, barva indigo, reflexy, rovnováha, pohyb, vnímání, intuice
  7. Sahasrára – Temenní čakra: tón H (B), nervy, emoce, rozhodování, chápání, spiritualita, duchovní napojení

Materiál:

Legendy praví, že mísy jsou vyráběny tajnými postupy ze sedmi kovů, pravda je ale daleko prozaičtější. Mísy jsou vyráběny dvěmy způsoby. Soustružené, odlévané mísy se vyrábí z mosazi. Mají pěkný vzhled a jsou cenově dostupnější. Tepané mísy se tradičně dělají ze směsi mědi a cínu čili bronzu. Nejedná se o bronz ledajaký. Poměr mědi a cínu je zde přibližně 78% mědi ku 22% cínu a takto vyrobený bronz se nazývá zvonovina. 

Stav mysli, nálada:

Mísu si vybírejte ve chvíli, kdy vás netíží nějaké větší problémy, kdy máte dobrou náladu a cítíte se komfortně. Není dobré pořizovat mísy ve shonu nebo když nás něco trápí, případně bolí. Pokud věnujete výběru mísy správný čas, určitě budete spokojení a přinese vám úžasné harmonické chvíle plné relaxace a uvolnění.

Závěrečná doporučení:

Nejlepší je vybírat mísu osobně, není-li to možné a rozhodli jste se vybrat mísu přes e-shop, poslechněte si zvuk mísy, pokud je k dispozici. Případně můžete požádat o zaslání zvuku mísy – mís, o které máte zájem. Pokud není možnost mísu poslechnout nezoufejte, ze zákona máte právo vrátit zboží zakoupené na e-shopu do 14 dnů od pořízení.

Věříme, že vám těchto pár řádku pomůže a již brzy si uděláte radost perfektní zpívající Tibetskou mísou, která vám bude dělat potěšení po mnoho následujících dní.