Náhrdelníky MALA jdou velmi lákavé korálkové šperky, které jste možná viděli zavěšené kolem krku jogínů, nebo vystavené na odiv v New Age obchodech. Tyto překrásné „doplňky“ však slouží mnohem hlubšímu účelu než pouhé estetice. JAPAMALA, JAAP MAALA, nebo jen MALA (v sanskrtu věnec, Jap zase šepot mantry), je smyčka modlitebních korálků, které se používají v náboženské praxi buddhismu, hinduismu či džinismu. Sloužily také jako meditační pomůcka při odříkávání mantry nebo jiného posvátného zvuku. Jsou vizuálně podobné jiným modlitebním korálkům používaným například i v křesťanství pod názvem „růženec“. Jejich čínský název v doslovném překladu znamená „Buddhovy perly“. V textu MAHAJÁNY (v nejstarším dochovaném spisu z 8. století, kde je zmíněná MALA) se píše, že samotný Buddha radil králi, aby si nechal zhotovit korále ze semen stromu ARISHTAKA a probíral je mezi prsty. Měly uklidnit jeho neposednou mysl a zahnat úzkosti a strasti.

Kdy a kde

Kdy a kde se korálky MALA vzaly, není jisté. Jistý původ zatím nebyl dohledán, ale používání modlitebních korálků bylo pro starověké východní kultury běžnou praxí. Z historických pramenů vyplývá, že pravděpodobně pochází z Indie a odtud se rozšířily do Číny a dál. Z počátku byly běžnou součásti mobiliáře buddhistických mnichů. V Číně se však ze svatého předmětu stal luxusní šperk. Lidé si cenili především jeho estetických kvalit. Vyráběly se z drahých kamenů a kovů, ne ze dřeva a semen, jak tomu původně bylo. Staly se odznakem společenského postavení, vystaveným všem na odiv.

Jak Mala vypadá

JAPA MALA je náhrdelník z korálků. Jejich počet je velmi důležitý, pravá MALA jich má 108, jako je v buddhistickém učení 108 tužeb a lidských klamů, které brání osvícení (zlost, strach, úzkost, deprese…). Buddhisté nesmí porušit 108 slibů a uctívají 108 svatých. Číslo 108 je číselným ekvivalentem duchovní mantry „OM“. Představuje základ stvoření, vesmír a jeho existenci. Proto se věří, že zpívání mantry 108krát po sobě umožní dospět k duchovní jednotě. Pokud se jedná o náramek, je počet kuliček menší, ale vždy se musí jednat o násobky 9, nejčastěji je to 27 nebo 54. Často se na šňůře objevuje jeden korálek navíc (říká se mu GURU), ten se ale do součtu nepočítá. Bývá nějak zvýrazněný, je z jiného materiálu nebo je jinak zpracovaný. Mnoho buddhistických modlitebních korálků má také střapec, jež symbolizuje lotosový květ, znamení vyššího vědomí.

K čemu Mala slouží

Někdy se můžete dočíst, že JAPA MALA se používá k počítání modliteb a vyslovených manter. To není úplně přesné, nejedná se o klasické počítání ve smyslu jedna, dva, tři, jako když „se počítají ovečky“. Mantry se opakují často stokrát i tisíckrát za sebou a MALA se užívá k tomu, aby člověk mohl spíše uvažovat o významu slova a jeho poselství než o tom, kolikátou mantru zrovna vyslovuje. Přesto by jedna vyslovená mantra měla zastávat jednu kuličku v MALE.  S každou vyslovenou mantrou se prsty dotýkají nového korálku, nejen proto aby se naplňoval jejich počet, ale aby se zabavilo tělo a mysl se mohla lépe soustředit na význam. Od začátku do konce šnůry je jich 108 - takže víme, že jsme jich vyslovili 108 aniž bychom mysl rozptylovali jejich postupným sčítáním. „Odpočítává“ se od začátku na konec a zase zpátky, nikdy ne dokola.

Jak korálky používat

Samozřejmě si nikdo z nás nemyslí, že pouhé žmoulání korálků a odříkávání mantry nás ze dne na den posune k našemu vyššímu duchovnímu JÁ. Taková změna si žádá především změnu myšlení a nazírání na svět. A to je běh na dlouhou trať a cesta samotná je to nejdůležitější. Ale to neznamená, že by pro nás byly ztracené. Je tu přeci jen důvod proč si je pořídit. Je to skvělá pomůcka pro utišení neklidné mysli a harmonizaci těla a duše. Roztěkaný člověk nechává svou mysl neustále bloudit z jednoho místa na druhé a jeho neklid se projevuje i v jeho těle, potřebou neustálého pohybu. Stačí jen bubnovat prsty, ošívat se, neustále těkat pohledem … Meditační kuličky MALY zaměstnají ruce, a ukotví pozornost na jednu činnost, odříkávání mantry. Tělo se zklidní a mysl se může soustředit.

Je to perfektní několik set let stará pomůcka na koncentraci. Zatímco korálky MALA jsou především meditační pomůckou i pouhé jejich nošení jako náramku či náhrdelníku má své přednosti. Připomíná nám duchovní cestu a záměr.  Jejich nošení po celý den, může napomoci k udržení pocitu klidu a soustředění, který je součástí vaší běžné meditační praxe. Možná si říkáte, že nošení náboženského artefaktu jiné kultury může být neuctivé. Ale je důležité si uvědomit, že ony nejsou vyhrazené jen náboženské praxi. Mohou je používat i duchovní hledači a meditující, kteří se nepojí s žádným náboženstvím. Pokud se je rozhodnete použít jako šperk, jedná se o kulturní přivlastnění, stejně, jako kdybyste měli doma sošku Buddhy pro účely dekorace.