Kari (anglicky curry) je oblíbená směs koření, která je spojovaná s indickou kuchyní. Ale příběh této zářivě barevné směsi je mnohem složitější. Neexistuje „ten pravý“ či řekněme univerzální recept na směs, ale většinou se jedná o kombinaci těchto aromatických složek: kurkuma, římský kmín, koriandr, hřebíček, skořice, kardamom, muškátový oříšek a zázvor. S tím, že ve směsi nemusí být obsaženy všechny jmenované složky a může obsahovat i některé další, které pojmenované nebyly.

Trochu historie

A co je opravdu vtipné… koření kari nemá indický původ. Je to britský vynález. V době, kdy byla Anglie kolonizační velmocí a v Indii vládla „koruna“, se britští kolonisté setkali s lákavou a exotickou indickou kuchyní. Vzhledem k tomu jakou má anglická kuchyně pověst se není čemu divit, že byli naprosto okouzleni její vůní, charakterem a rozmanitostí. Jenže ouha. Jak si něco, tak lahodného, připravit i doma? Neexistovala totiž žádná univerzální směs, kterou by bylo možné při přípravě použít. Indická kuchyně dosahuje svých chuťových nuancí kombinací čerstvého koření, je kreativní a proměnlivá. Britové si tento proces zjednodušili tím, že si vytvořili univerzální amorfní směs. Jednoduše řečeno vzali to nejoblíbenější a nejběžnější z koření indické kuchyně a smíchali je dohromady. Směs pak pojmenovali kari. Indické slovo kari znamená omáčka, resp. používá se k označení masových a zeleninových směsí s omáčkou. Vytvořením univerzální směsi koření Britové doufali, že napodobí typický indický styl. A hle, stal se z ní celosvětový fenomén. (Názvem kari se v Indii také označují lístky stejnojmenného stromu, i ty se používají při přípravě jídel. Jsou k dostání v čerstvé i sušené formě a svou vůní lehce připomínají borovicovou smůlu a citrusy – zvláště mandarinky, s kari směsí ale nemají nic společného. Strom je původem ze Srí Lanky.)

Indická kuchyně a její jedinečnost

Indická kuchyně má nápadité a odvážné variace, které se objevují jen v málokteré jiné. Ale bylo by mylné předpokládat, že její jedinou výrazovou složkou je koření, i když asi patří k těm nejvýraznějším. Je sladká, slaná, hořká, kyselá, štiplavá i svíravá. Nelze také předpokládat, že po celé Indii se vaří stejně, je to velká země s mnoha regiony a každý má svá specifika, navíc se země rozděluje na oblasti, kde se jí maso a kde nikoli. Koření je nedílnou součástí sladkých i slaných jídel a mezi ty nejoblíbenější patří kmín, který se používá téměř vždy, dodává pokrmům hřejivou a zemitou chuť. Mletá kurkuma je také téměř nezbytností. Obohacuje směs o nádhernou zlatavou barvu a jemnou jakoby dřevitou vůni. Koriandr se používá jak ve formě mletých semen i čerstvých listů. S tím, že vůně a charakter obou jsou velmi odlišné. Kardamomové lusky jsou sladké a velmi aromatické koření. Zelená varianta se používá do dezertů a černá do slaných jídel. Muškátový oříšek velmi dobře známe i z tradiční české kuchyně našich babiček, jeho jedinečné aroma dodává pokrmům teplé velmi delikátní tony. A může být použit ve sladkých i slaných jídlech. V neposlední řadě musíme zmínit červené chilli, které dodává indickému jídlu na pikantnosti a teplých tonech, v indické kuchyni se používá jako mletý prášek i jako čerstvě nasekané chilli papričky (tato forma bývá obvyklejší). Indie je zemí se skutečně bohatou kulturou a historií. Nechte se nalákat na kousek z ní a skutečně si ji „vychutnejte“.

Jak koření používat

Co si budeme povídat, nejlepší pokrm indické kuchyně si žádá opravdovou indickou restauraci nebo bistro. Ale těch vážně dobrých je u nás stále ještě pomálu. A ne každý z nás je mistr kuchař, nebo má čas trávit hodiny v kuchyni s nosem zabořeným do gurmánských specialit. Míchat si své vlastní směsi je nesmírný požitek a troufám si říci i umění. Ale není to koníček pro každého. A chcete-li se nechat přeci jen okouzlit atmosféru exotické Indie, směs kari je pro vás to pravé. Směsi, které jsme pro vás pečlivě vybrali, je vyváženým požitkem smyslů, nádherně sytě barevná díky žluté kurkumě a aromaticky a chuťově vyvážená. Je ideální pro přípravu zeleninových omáček i masových směsí či rýže. Směs osvěží chuť všech připravovaných pokrmů a vybraná koření a byliny mají pozitivní vliv na lidský organismus (zázvor, kmín, chilli aj.).