Teakový nábytek

Kdokoliv, kdo před nákupem venkovního nábytku trochu prohledá internet, téměř určitě narazí na nábytek z teakového dřeva. První věci, které si zákazník jistě všimne, je, že tento nábytek patří mezi ty nejdražší. Elegance a odolnost teakového dřeva je důvod této vysoké ceny. Mimo to disponuje i jinými vlastnostmi, které ostatní dřeva nemají.

Teakové dřevo bylo vždy považováno za výjimečný materiál. Strom Teka obrovská (Tectona grandis), který je zdrojem teakového dřeva se přirozeně vyskytuje v tropech. Již v sedmém století se používalo pro stavbu a dekorace domů bohatých a mocných lidí. Mimo oblast svého přirozeného výskytu, si dřevo získalo svou reputaci díky Holanďanům, kteří během kolonizace Indonésie stavěli z tohoto dřeva své lodě, neboť velice dobře odolává dřevokazným houbám.

Teka obrovská roste v jihovýchodní Asii v zemích, jako je Thajsko, Barma, Malajsie a Indonésie. Žádná z těchto zemí nepřistupuje k teakovému dřevu s takovou vážností jako Indonésie, která ho považuje za své národní bohatství. Od konce koloniální éry se o těžbu, údržbu a výsadbu stará společnost Perhutani. Každý rok je stanoveno množství stromů, které se pokácí a každý strom musí být nahrazen novou výsadbou.

Nejlepší dřevo se získává ze stromů, které jsou staré přibližně 80 let. Z tohoto důvodu a také díky své dlouhé trvanlivosti se běžně recykluje. Dřevo ze stržených domů se dále používá například na výrobu nábytku.

Co ale dělá teakové dřevo tak odolné? Jsou to přírodní oleje a guma, která se ve dřevě nachází. Tyto oleje a guma se nachází i v jiných dřevinách, ale teakové dřevo je výjimečné tím, že si tyto látky uchová i potom, co je pokáceno a zpracováno. V případě, že je řádně vysušeno, stává se voděodolným a velice dobře odolává parazitům a houbám, které žijí ve dřevě. Jiné druhy dřeva se musí proti těmto hrozbám napustit olejem a ošetřit konzervačními přípravky.

Kombinace těchto vlastností, dělá z teakového dřeva skvělý materiál pro venkovní nábytek. Působením venkovních vlivů dřevo postupně mění svou barvu – z medově hnědé na stříbřitě šedou. Vyšší cena dřeva je vyvážena svou nízkou potřebou údržby a trvanlivostí. Majitel nábytku z tohoto dřeva si může být jist, že mu vydrží po mnoho let a že nebude muset investovat svůj čas a peníze do každoroční údržby.