Nag Champa – nejslavnější vůně ze světa vonných tyčinek
Nag champa je jedna z nejoblíbenějších a nejslavnějších vůní ze světa vonných tyčinek. Když k nám na prodejnu přijdou zákazníci a hledají „takovou tu nejznámější vůni“ u vonných tyčinek, je nám jasné, že hledají právě tuto směs.
Kořeny této aromatické směsi můžeme hledat v Indii, která má bohatou tradici ve výrobě vonných tyčinek. Vůně Nag Champa se skládá ze tří základních složek.
Hlavní a nejvýraznější složkou je aroma květů rostliny Magnolia champaca (michelie malajská), podle které je tato směs také pojmenována. Jedná se o stálozelený strom rostoucí v Indii, Bangladéši, Indonésii a dalších zemích jihovýchodní Asie. Květy tohoto stromu jsou zdrojem oné známé vůně tyčinek Nag Champa. Ženy v Indii a jiných orientálních zemích nosí květy ve vlasech jako ozdobu a také jako přírodní parfém. Květy se s oblibou nechávají plavat v míse s vodou pro provonění místností a chrámů. Ne náhodou tuto příjemnou vůni používá nejeden výrobce luxusních parfémů, protože podle některých připomíná vůni pravého šampaňského.
Další složkou této aromatické směsi je strom Plumeria rubra (poblaňák červený) pocházející původně ze střední a jižní Ameriky, ale který je nyní rozšířen v mnoha dalších tropických a subtropických oblastech. Jiné označení pro tento strom nebo jeho vůni je frangipani. Původ tohoto označení nalezneme u italské vznešené rodiny Frangipani, která začala v 16. století vyrábět tinktury z květů Plumérie a dovážet je z Ameriky do Evropy pro tehdejší francouzskou šlechtu. Ve východní Asii touto rostlinou budhisté zdobí své chrámy, jelikož květy symbolizují nesmrtelnost. A pokud jste někdy viděli známé květinové havajské věnce, tak právě květy Plumérie se používají na výrobu těchto barevných věnců. Na Havaji ženy nosí květy za uchem, aby ukázaly svůj rodinný stav.
Třetí složkou této směsi je rostlina Mesua Ferrea (beluta železná), mezi jejíž domovinu patří Indie a Srí Lanka, ale vyskytuje se prakticky v celé jihovýchodní Asii. Pro výrobu aromatických směsí se používají bílé květy, které kvetou pouze jeden den a rostlina má celkově významné místo v tradiční indické bylinné medicíně a aromaterapii. Podle některých budhistických směrů právě pod tímto stromem dosáhl probuzení či osvícení jeden z hlavních zakladatelů buddhismu Gautama Buddha. Dřevo je extrémně tvrdé (přezdívá se mu také železné dřevo) a za koloniálních dob se často používalo pro výrobu železničních trámů.
Tyto tři ingredience jsou hlavními složkami pro výrobu směsi Nag Champa. Poměry ingrediencí si výrobci přísně střeží a tudíž jsou u každé značky trochu jiné, což vede k rozdílným vůním. Výrobci také s oblibou tuto směs obohacují o další aromatické ingredience jako je třeba santálové dřevo, skořice, vanilka, jasmín, levandule a další.