Ovocné čaje bývají také označovány jako ovocné směsi. To je dáno tím, že ortodoxní pijáci čaje považují za čaj pouze nápoj připravený z listů Čajovníku čínského. Ovocné čaje jsou skupinou čajů nemajících původ v této rostlině a jedná se o obecné použití názvu čaj (také pro výluhy z bylin).

Složení ovocných čajů

Ovocné čaje zpravidla (ale ne všechny) obsahují jako jednu ze svých součástí velkokvětý ibišek. Výluh z této severoafrické rostliny je velmi bohatý na obsah vitamínu C, pomáhá tišit žízeň, hlad a navíc dodává ovocnému čaji nádhernou rudou barvu a kyselost. K další obvyklé složce ovocného čaje patří šípek, který je zdrojem vitamínu C a B a dalších prospěšných látek. Další hlavní složkou bývá pomerančová kůra, která vyjma kyselosti přidává také lehounkou hořkost. Nakonec se přidávají nejrůznější kousky ovoce (např. maliny, jahody, brusinky, broskve, jablko, lesní plody), kousky zeleniny, bylin, květů nebo jiných sušených plodů, které vynikají obsahem minerálu, vitamínů a antioxidantů.

Kvalita ovocných čajů

Umělá (přírodně identická) aromata kvalitu těchto čajů často shazují, protože se jimi výrobce snaží nahradit skutečnou chuť ovoce. Jsou to stejné látky, které najdeme ve slazených vodách a jiných cukrovinkách. Tato cesta však není filosofií našeho obchodu a nabízíme kvalitní, opravdu ovocné čaje, kde můžete ovoce po vylouhování také sníst.

Příprava ovocného čaje

Ovocný čaj většinou připravujeme zalitím 10g čaje půl litrem vody, louhujeme 3-5 minut. Čím déle čaj louhujeme, tím je kyselejší. Ovocné čaje poskytují ideální letní osvěžení ve své ledové variantě a v zimě ve své horké variantě příjemně zahřejí. Podáváme jak neslazené, tak dochucené cukrem nebo medem. Pro nulový obsah kofeinu jsou vhodné pro děti a kojící nebo těhotné matky.