Čaje z oblasti Uji v prefektuře Kyoto mají mnohem více omamnou chuť a vznešenější barvu, než je tomu v případě čajů z jiných japonských provincií. Mezi farmáři a obchodníky v čajovém průmyslu je ceněno výjimečné postavení této oblasti. Z jakých důvodů?

Rodiště japonského čaje 

Když buddhistický mnich Eisai zpopularizoval v roce 1191 pití čaje, farmáři v oblasti Uji začali s jeho pěstováním. Soen Nagatani vyvinul v roce 1738 metodu zpracování čaje, která se v Ujiwaře (oblast Uji) používá dodnes. Výsledkem této metody byl čaj sencha a jedná se o postup, který dodnes tvoří jeden z pilířů zpracování japonského čaje. Nagatani Soen v průběhu 15 let různě kombinoval různé tehdy dostupné metody zpracování čaje, až ho napadlo propojit válcování společně se sušením čajových lístků.

Zastiňování čajových keřů

Čajové zahrady v oblasti Uji vyvinuli metodu umělého zastiňování čajových keřů, aby se co nejvíce napodobily podmínky růstu čajových keřů v blízkosti klášterů, kde byl dostatek stromů a přirozeného zastínění. Následně byly zahrady v Uji vyhlášeny za jediné, které mohou tuto metodu pěstování čaje využívat.

Geografické rysy

Region Uji, a Ujitawara obzvláště, je obklopen svěžími zelenými kopci. Mlžné klima, teplé dny a studené noci vytváří ideální soulad podmínek pro správný růst čajových keřů. Spolu s obecně úrodnou půdou se jedná o skvělé předpoklady pro produkci výtečného zeleného čaje.

Nahromadění čajových kultur

Kyoto bylo hlavním městem Japonska více než tisíc let, tudíž se čajový obřad, čajová kultura a čajový průmysl vyvíjely především v této oblasti. V Shizuoce nebo Tokiu se více tíhlo k rychlé přípravě čaje, kdežto v Kyotu si lidé uměli více vychutnat nejen samotné pití čaje, ale také pomalý a vznešený proces přípravy každého šálku. Místní lidé si dokázali najít čas k obdivování nádherně zelené barvy a užívání si vůně skvělého čaje.

Po mnoho let byla oblast Uji jediným místem, kde se pěstovaly všechny vyšší sorty čaje jako Matcha, Sencha nebo Gyokuro. Během této doby místní farmáři pěstovali vysoce kvalitní čaj s potřebnou láskou a péčí, takže všechny používané metody, kvalita půdy a druhy čajů nabíraly postupně na stále vyšší kvalitě. V posledních letech japonský čajový průmysl zlepšil výrobu, uchovávání a tržní technologii, což dopomáhá k uchování důležité chutě a čerstvosti japonského zeleného čaje na cestě z plantáže k zákazníkovi, takže si lidé po celém světě mohou vychutnat čerstvý šálek vysoce kvalitních druhů japonského čaje.