Čajový obřad Gong Fu Cha představuje dokonalou přípravu čaje a jeho perfektní poznání po všech stránkách – vzhledové, aromatické i chuťové. Gong Fu Cha v tomto případě nemá spojitost s bojovým uměním, ale odkazuje na přípravu a podávání čaje tím nejlepším způsobem, kterého jsme schopni. O původu obřadu a jeho provedení si můžete přečíst v článku Čínský čajový rituál Gong Fu Cha. Ke správnému provedení obřadu je zapotřebí vlastnit specifické čajové náčiní a propriety, z nichž některé jsou nezbytné a jiné doplňkové. V článku níže si vše vypíšeme a blíže přestavíme.

Ke správnému provedení čajového rituálu budete minimálně potřebovat čajové moře, yixingovou konvičku o malém objemu (100 až 200ml) nebo případně gaiwan, misky na pití, čichací soupravu a Gong Fu sadu. K proprietám, které přináší obřadu půvab a ducha, avšak bez kterých se obejdete, patří čajová soška, slévací džbánek, čajová utěrka, prezentační miska a štěteček.

Čajové moře

Čajové moře (také podnos nebo podlévač) vymezuje prostor, na kterém se celý čajový obřad odehrává. Ve své nejtradičnější podobě se skládá z hladiny a ze dna. Hladina představuje desku s otvory, skrz které odtéká voda do vnitřní přihrádky prezentující dno. Obřad představuje také vzdání úcty vodě a v průběhu celé přípravy jsou jí proplachovány misky před dalšími nálevy a polévána čajová soška, které tím taktéž prokazujeme úctu. K dalším formám patří čajové moře bez dna, které je nahrazeno odtokovým místem, obvykle mívají velmi vkusně vyvedou podobu, např. na nich bývá vyřezán sedící Buddha. Z materiálů jsou časté bambusové a dřevěné provedení, u nás méně obvyklé jsou varianty z yixingu nebo kamene nebo kombinující dřevo a kámen.

Yixingová konvička

Yixingové nádobí je pro čajový obřad jako stvořené! Pochází z Číny z okolí města Yixing a první kusy spatřili světlo světa v průběhu 14. století za vlády dynastie Ming. Konvičky z této hlíny se výborně hodí k důkladnému poznávání čaje. Jednou z jejich asi nejvíce přitažlivých předností je paměťový efekt. Skutečně kvalitní yixing v průběhu používání natáhne do svých pórů čajové oleje a aromata a následně vše vrací čajovým nálevem s výraznějším tělem čaje a delším aftertastem. Je však zapotřebí pít z konvičky pouze typově stejné čaje nebo jeden jediný čaj. Druhou předností je schopnost udržet teplo po dlouhý čas – je to dáno jednak silnější stěnou, tak také hliněným složením, které pomáhá s izolací. Než do konvičky dáme čaj, musíme konvičku vyhřát horkou vodou. Ideálními čaji pro yixing jsou čaje těžící z vysokých teplot a dlouhého času louhování při vysoké teplotě.

Gaiwan (zhong)

Gaiwan představuje tradiční čínské nádobí na přípravu čaje a původně se používal především na přípravu velkolistých čajů, které nevyžadovaly ke správnému louhování příliš vysokou teplotu vody. Šlo např. o zelené čaje, které byly a jsou v Číně velmi běžné a široce zastoupené. Čaj se tak mohl pít rovnou z gaiwanu a nedocházelo ke spálení úst nebo k úniku lístků z gaiwanu. Gaiwan sestává ze třech částí – z víčka gai, misky wan a talířkem zvaným tuo. V porovnání s konvičkou vyžaduje práce s gaiwanem určitou míru zkušenosti a zručné ruce. S trpělivostí však zvládne přípravu nakonec každý.

Misky na pití

Nádobí, bez kterého se neobejdete – čajové misky. Výběr záleží především na vašich preferencích a máte přitom prakticky neomezeně možností, ze kterých vybírat. Při nákupu můžete zohlednit několik hledisek – vnitřní povrch šálku (čím méně pórovitý, tím více aromatický profil čaje), okrajovou hranu (lepší odvíjení nálevu čaje z šálku do úst, podobné např. u servírování vína v tenkých sklenicích), tloušťku (tenčí svádí k provzdušňování nálevu čaje, tlustší šálek udrží tekutinu déle teplou) a šířku (velká šířka vede k rychlejšímu ochlazování, vytváří však větší aromatickou plochu) misky.

Čichací souprava

Čichací souprava slouží k prvotnímu aromatickému a chuťovému testu připraveného čaje. Skládá se celkem ze tří částí – vysoká miska se nazývá Wen Xiang Bei a slouží k poznávání vůně čaje, malá miska se nazývá Cha Bei a slouží k poznávání chutě čaje, podtácek pod oběma miskami se nazývá Bei Tuo. Postup práce s čichací sadou doplněný fotografiemi si můžete prohlédnout v článku Čínský čajový rituál Gong Fu Cha.

Slévací džbánek

Malý skleněný džbánek není nezbytný pro správné provedení obřadu. Má dvě využití. Pokud má konvička větší objem v porovnání s miskami, slijeme do džbánku zbylý čaj. Druhé využití spočívá v získání nálevu konzistentní chuti pro všechny, kteří budou degustovat čaj. Při nalévání čaje do misek přímo z konvičky by čaj byl vždy v první misce nejslabší a v poslední nejsilnější, každý by tak degustoval a hodnotil odlišnou chuť čaje.

Gong Fu sada a utěrka

Jednotlivé propriety Gong Fu sady se používají k manipulaci s čajovým nádobím nebo čajovými lístky, zvyšují celkovou preciznost provedení rituálu a zamezují kontaktu náčiní a lístků s našimi prsty. Nejčastěji se skládá z nádobky, ve které se nachází malá a velká čajová lopatka, čajová pinzeta, násypka a lopatka s hrotem. Násypka se umisťuje na otvor konvičky a ulehčuje sypání čaje. Pinzetu používáme při manipulaci s miskami. Hrot slouží k prohlížení suchých a mokrých čajových lístků. Čajové lopatky na nabírání čaje. Čajová utěrka může sloužit k osušení spodní hrany konvičky, tak také jako podložka při posílání vyhřáté konvičky s lístky mezi hosty k přivonění, abychom si nespálili ruce.

Čajová soška a štěteček

Čajová soška vnáší do obřadu vnáší duchovní aspekt a jejím zapojením do obřadu vzdáváme úctu tomu, co symbolizuje. Sošky nabývají mnoha podob a z těch nejznámějších se jedná o Buddhu (symbolizuje moudrost, soucit a mír), čínského draka (drak je první ze čtyř božských tvorů a symbolizuje nesmrtelnost, moudrost, sílu, dokonalost, statečnost, hrdinství, odvahu, vytrvalost a plodnost), třínohou žábu (symbolizuje hojnost a prosperitu) a mistra Lu Jü (slavný čínský mudrc, který je znám pro své monumentální dílo s názvem Klasická kniha o čaji popisující tehdy veškeré dostupné znalosti o čaji počínaje jeho pěstováním a konče způsoby jeho přípravy a servírování). Během obřadu čajovou sošku poléváme vodou nebo také čajem, který nevypijeme a vzdáváme tím sošce úctu. Štěteček používáme k roztírání čaje po sošce, aby nám mohla vzniknout pěkná patina. Pokud poléváte i samotnou konvičku, použijte štěteček i zde.

Prezentační miska

Prezentační miska se nazývá také Cha-He a slouží k prezentaci čajových lístků a jejich případnému důkladnému prohlédnutí. Využijeme ji tedy na začátku i na konci obřadu – kdy ji pošleme mezi hosty spolu s hrotem, aby si každý mohl lístky (suché nebo mokré) dobře prohlédnout. Pokud nemáte přímo Cha-He, může velmi dobře posloužit také podtácek od čichací sady nebo širší miska.

Dóza na čaj

Estetický i praktický prvek. Při čajovém obřadu nejde pouze o preciznost provedení rituálu, ale také o uspořádání celého prostoru a jeho obsah neboli jednotlivé prvky. Uspořádání by mělo vyhovovat potřebám hostitele, aby příprava čaje plynula lehce a přirozeně bez chaosu v náčiní. Obsah by měl působit klidným a nerušivým dojmem – k tomu může posloužit dóza na čaj, který jinak skladujeme např. v zipovém sáčku.