Thajská kuchyně celosvětově nabývá v poslední době velké popularity a výjimkou není ani Česká republika. Na počátku všeho byl turistický boom v Thajsku v 80. letech minulého století. Svou zkušenost s thajským jídlem si spoustu turistů nemohlo vynachválit. Stala se dokonce jednou z pěti nejoblíbenějších kuchyní, které známe. Vedle indické, čínské, francouzské a italské se tak thajská kuchyně zařadila do nabídek nejen velkoměst po celém světě. Co však stojí za jejím úspěchem?

Historie a původ

Způsob přípravy thajského jídla má původ u komunit, které před mnoha staletími emigrovali z jihočínských provincií do dnešního Thajska. Na počátku převládaly v thajské kuchyni vlivy ze Sečuánu. V průběhu dalších staletí ovlivňovaly thajskou kuchyni také mnohé další vlivy. Např. s příchodem Buddhismu dostala thajská kuchyně indický nádech a jižní muslimské státy ovlivnily vaření převážně na jihu Thajska. Mnohem později bylo thajské jídlo ovlivněno evropskou kuchyní, zejména po kontaktech Thajců s portugalskými misionáři a nizozemskými obchodníky. U některých pokrmů je rovněž patrný vliv kuchyně japonské. Dnes je thajská kuchyně originální a je specifická jedinečnou směsí pěti chutí: sladké, kyselé, hořké, slané a kořeněné.

Regionální rozdíly

Thajsko je velká země s různorodou kulturou, což nutně vedlo k rozvoji regionálních způsobů stylů thajské kuchyně. V současné době existují v Thajsku čtyři odlišné styly vaření. Severní, severovýchodní, centrální a jižní.

Severní thajská kuchyně

Kuchyně severního Thajska je obecně jemnější než v ostatních částech země, populární je lepkavá rýže, tradičně připravována ručně hnětením. Je silně ovlivněná kuchyní barmskou, včetně nejpopulárnějších jídel jako třeba Kaeng Hang Le - vepřové kari ochucené zázvorem, kurkumou a tamarindem.

Severovýchodní thajská kuchyně

Jídlo na severovýchodě je ovlivněno Laosem. Zpravidla se zde silně koření. Ačkoli existuje spousta pokrmů severovýchodní thajské kuchyně připravovaných z masa, ve vesnicích bylo maso historicky vzácné a hlavním zdrojem bílkovin tak byly krevety a sladkovodní ryby. Ty byly často fermentovány, aby se prodloužila jejich trvanlivost. Jako příloha se rovněž největší oblibě těší lepkavá rýže.

Centrální thajská kuchyně

Střední region nabízí kuchyni nacházející se na půli cesty mezi severem a jihem, před lepkavou rýží zde preferují voňavou jasmínovou rýži. Co dělá kuchyni v centrálním regionu výjimečnou je to, že je domovem královské kuchyně. Způsob vaření, který vznikl v královském paláci, zahrnuje mnohem propracovanější pokrmy připravované širokou paletou různorodých postupů a způsobů přípravy. Místy jde spíše o uměleckou činnost než pouze o běžné vaření.

Jižní thajská kuchyně

Jižní thajská kuchyně je nejoblíbenější mimo Thajsko. Je to způsobeno tím, že jih je hlavní turistickou oblastí země. V jižní kuchyni je mnohem více využíváno kokosové mléko. Kokos nahradí Ghí při smažení. V pokrmech se také hojně využívají mořské plody. Předkrmy podávané na jihu se často připravují z kešu a kokosů z místních plantáží.

Varianty thajského kari

Velké oblibě se těší thajské kari. To dělíme podle barvy. Nejčastěji jsou v nabídce čtyři hlavní druhy: zelené, červené, žluté a oranžové kari. Nejpálivější z nich je zelené kari, následované červeným a žlutým. Žluté kari je thajská verze indického kari. Nejméně pálivým je oranžové kari. Kromě základních barevných druhů kari existují ještě dvě další podoby tohoto koření, které jsou velmi populární. Panang a Massaman. Pocházejí z jihu Thajska, a jejich složení bylo ovlivněno malajskými, a dokonce i perskými vlivy. Podávají se s mnohem silnější omáčkou než tradiční thajské kari.

Clitoria ternatea zvaná také Modrý čaj nebo Butterfly pea flower tea

Clitoria ternatea je v Thajsku známá bylina, která postupně osídluje také českou kuchyni. Oblíbená je nejen díky připisovaným příznivým účinkům na lidský organismus, ale také pro sytě modrou barvu. Ačkoliv u nás je známé především její využití na přípravu bylinného čaje, v Thajsku jí neváhají použít do nejrůznějších pokrmů. Často bývá využívána pro přípravě jídla na nejrůznější oslavy. Nejsnazším jídlem je např. klasická rýže dobarvená modrým čajem. Dalším jídlem využívajícím květ Clitorie je Chor Muang – slaný knedlík ve tvaru květu, je jedním z nejoblíbenějších předkrmů v Thajsku, nebo kokosové želé, kde jednu vrstvu tvoří želé ze sirupu z modrého čaje a druhou sněhově bílé želé z kokosového mléka nebo např. Kanom Dok Un Chan, tradiční thajské rýžové dortíky.