Pálení vonných tyčinek je požitkem pro naše smysly, nejenom pro náš citlivý nos, který se logicky nabízí jako první, ale také pro oko. Výběr kvalitní směsi vám zaručí dlouhotrvající vůni, která zůstává přítomná ještě několik hodin po uhašení tyčinky. Avšak neobtěžuje a nevtírá se. Klasické vonné tyčinky se hodí v podstatě do každého prostoru. Tak si s námi pojďte vybrat tu pravou a ponořte se do světa požitků. Druhá část článku.

Jak vonné tyčinky vznikají?

Vonné tyčinky jsou dnes nejrozšířenější a nejběžnější formou kadidla na světě. Jejich využití má široké spektrum od nábožensko-rituálních účelů až k světským způsobům relaxace a aromaterapie. Rozličné typy a směsi mají i rozličná složení. Každá kultura si přisvojila vlastní postupy i oblíbené vůně, ale principiálně je základ stále tentýž. Jedná se o směs vonných dřevin, pryskyřice, bylin, květin či esenciálních olejů, které se pojí dohromady. Vzniklá kaše se poté tvaruje do úzkých proužků (válečků) či se nabaluje na tenoučké bambusové dřívko.

Jak si jen vybrat?

Ať už se rozhodnete pálit tyčinky pro relaxaci, k duchovním účelům, nebo prostě jen proto že máte rádi jejich vůni, měli byste vědět pár nezbytných věcí.

I přes to, že se vonné tyčinky hodí v podstatě do všech typů místností, je možné vhodně zvoleným druhem zážitek tříbit a umocňovat. Pro naše účely teď rozdělíme vonné tyčinky do dvou základních skupin. Na ty, které mají jádro a ty, které jej nemají. Zvažte, pro kterou variantu se rozhodnete. Pokud je váš byt menší, doporučujeme volit jemnější a delikátnější směsi, které nemají jádro. Takové tyčinky mají lehčí aroma a vydávají méně kouře, proto jsou ideální pro malé prostory. Tyto požadavky splňují v prvé řadě japonské vonné tyčinky, které patří k těm nejkvalitnějším vůbec. Tyčinky s jádrem (obvykle se jedná o bambusovou štěpinu) mají zpravidla silné aroma a hutnější dým. K vůni pálené směsi se navíc přidávají i tóny hořícího dřeva. Takové tyčinky skvěle zaopatří velký prostor. Patří sem především klasické indické vonné tyčinky. Pokud si rádi užíváte poklidné chvíle u vás doma na terase nebo na balkoně, zkuste se inspirovat jednou ze směsí, jež obsahuje ingredience, co příliš nevoní obtížnému hmyzu. Mezi takové patří směsi s levandulí, patchouli nebo Dračí krev.

Druhy vonných tyčinek podle původu a vůní
Indické Japonské Tibetské Květinová vůně Dřevitá vůně Kořeněná vůně Ovocná vůně Orientální vůně

Tipy pro bezpečné používání tyčinek

Palte tyčinky ve větrané místnosti, abyste tak zabránili hromadění kouře. Udržujte zapálenou tyčinku mimo dosah dětí i domácích mazlíčků a nenechávejte ji nikdy bez dozoru. Nedávejte vonnou tyčinku přímo na okenní parapet k otevřenému oknu, aby vítr či průvan nerozfoukal plamen. A ujistěte se, že v bezprostřední blízkosti nejsou žádné vysoce hořlavé předměty. Stojánky, držáky a kadidelnice na vonné tyčinky jsou navrženy tak, aby vám pomohly s bezpečností, neváhejte je použít. Umístěte vonnou tyčinku do oblíbeného stojánku, který bude sbírat padající popel a završte svůj dokonalý požitek z oblíbené vůně. Stojánky a kadidelnice mají mnoho různých tvarů, stylů a velikostí. Zapojte fantazii a zvolte ten pravý tvar, který bude vyhovovat vaší povaze, zvolené vonné tyčince či vašemu interiéru. Jestliže si vyberete tyčinku bez jádra, měli byste zvážit stojánek z nehořlavých materiálů (kov, keramika, kámen, porcelán). Pokud se rozhodnete pro tyčinky s jádrem, váš výběr je rozšířen o stojánky dřevěné. Pro kreativní duše, je tu ještě možnost vyrobit si stojánek vlastní. Velmi jednoduše toho dosáhnete s obyčejnou miskou nebo keramickým květináčem, který naplníte pískem či solí. Dejte pozor, aby průměr byl dost široký na to, aby zachytil odpadávající popel.

Něco pro inspiraci

U Indických vonných směsí volte například ty stojánky, které se chlubí charakteristickým indickým designem, nebo tvarově tradiční kadidelnici. U kratších japonských ušlechtilých tyčinek, které se svou delikátní vůní a jemností stávají nevtíravým společníkem, jistě oceníte čistotu a jednoduchost, a květinové vůně tyčinek jistě neurazíte klasickým a velmi oblíbeným tvarem lyže. Nyní vše, co musíte udělat, je zapálit špičku tyčinky, několik vteřin posečkat a jemně sfouknout plamen. Pohodlně se usaďte a nechte se ukolébat rozvíjející se vůní, nechte ji hrát na své smysly, hýčkat své tělo i ducha.

V druhé části článku se můžete dozvědět více o historii a druzích vonných tyčinek na dálném východě