Patchouli (pačuli) je tropická keřovitá bylina s drobnými světle růžovými až nafialovělými květy.  A na rozdíl od její příbuzné levandule, která patří do stejné čeledi hluchavkovitých, se její esence získává z listů (u levandule jsou to květy). Listy se sklízejí ručně a sklizeň může probíhat až třikrát do roka. Její přirozený výskyt se původně nacházel v Indii a odtud se její pěstování rozšířilo do Číny, Indonésie, Malajsie, Vietnamu a dále.

O exotické krásce Patchouli

Pačuli je dámou mnoha podob a její vůně se může výrazně lišit podle oblasti, kde roste, nebo podle samotného druhu rostliny. Vytěžená vůně také zraje a během zrání se mění. Před námi se tak rozvíjí mnoho cest. Mladá vůně ze sebe vydává typicky nasládlé aroma, zralá vůně je obohacena o ovocné tóny a dřevité či železité podtóny. Obyvatelé jižní Indie Tamilové jí dali její prazvláštní jméno a objevili některé z prvních způsobů jejího použití.  V lidové medicíně se její účinky používaly k potlačení horečky, na podporu trávení, nebo v boji proti kožním neduhům jako jsou exém či akné. V tamilštině „zelený list“ PATCHAI a ELLAI tedy patchouli (nebo také pačuli) vydává velmi pronikavé aroma, které lidé buď milují, nebo nenávidí. Je to velmi hluboká exotická vůně, zemitá s dřevitými tóny, které obtáčí jemná linka bylinných a balzamických jisker. Má jednu ohromnou vlastnost, fixuje vonné složky parfému a přizpůsobuje se jim. Jinak bude vonět v kombinaci se santalovým dřevem a jinak ve směsi Bay rum (slavný pánský parfém). Dnes začínáme její jedinečnost oceňovat, dostává se do popředí zájmu i jako solitér.

Využití patchouli

Má své nepostradatelné místo v aromaterapii, jako prostředek k celkové harmonizaci organismu a navození stavu vhodného k meditaci. Její výrazná vůně nabuzuje psychiku, dodává odvahu bojovat proti protivenství, zmírňuje nervozitu a pocit úzkosti, letargie a výkyvy nálad. V alternativní medicíně má proto přirozené místo jako antidepresivum. Od počátku se používala jako vonná složka do vykuřovadel a jiných vonných směsí. Vonný dým jako univerzální prostředek k meditaci umožnil bezodkladné uklidnění těla i mysli. Je dokázáno, že reakce mozku na čichové vjemy je velmi rychlá, proto je uklidňující a povzbuzující účinek pačuli překvapivě okamžitý.

Tradičně bývá tato vůně spojována se štěstím a prosperitou. Váže se k symbolu země a kořenové čakře, která řídí naše základní potřeby dobrého zdraví pocitu opory a stability ve fyzickém světě. Tradičně se aplikovala k parfemaci oděvů, a to nejen pro svou zajímavou vůni, ale především kvůli jedinečné vlastnosti odpuzovat moly. O staletí později si bylinný keř prorazil cestu přes Střední východ. A ještě o kapku později i do Evropy. Bylo to vlastně dílo náhody. Luxusní látky, které putovaly na počátku 19. století z „Dálného východu“do Evropy, byly kvůli ochraně proti molům provoněné patchouli. Charakteristická vůně se pro Evropany stala bytostnou součástí luxusních látek z orientu, takže si je bez ní už nedokázali představit. Dámy i pánové si tuto exotickou vůni natolik zamilovali, že si ji toužili uchovat i ve formě parfému.

Jak tyčinky používat

Výrazná a svéhlavá vůně patchouli je skvělým společníkem do sychravých podzimních plískanic. Máte rádi nevlídné deštivé podzimní počasí, kdy mrazivé ranní mlhy barví ohnivé podzimní listí? Déšť svými vytrvalými prstíky bubnuje do střechy a vám se otevírá čas přívětivý k lenošení, kdy si můžete dopřát chvilku s oblíbenou knihou či filmem. Dotáhněte svůj prožitek k dokonalosti, zapalte si vůni patchouli a probuďte v sobě novou energii. Typická zemitá vůně dýmu prohlubuje kvalitu relaxace a je vhodná jako doplněk při meditaci. Ale pro své povzbuzující účinky působí také jako afrodiziakum, zbavuje těla sexuální úzkosti a povzbuzuje skryté touhy. Proto se skvěle hodí pro důvěrné chvíle s partnerem.