Tento fantastický název v nás dokáže vykouzlit barvité představy o bájných tvorech se šupinatým tělem a mocnými křídly, kteří chrlí z chřtánu oheň. Prolétají nad krajinou, která se právě rodí a je tak nová, že ji ještě nikdo nestačil popsat ani spatřit…

Realita je trochu prozaičtější, i když ne tak docela. V divoké Amazonii, jedné z posledních neprobádaných oblastí světa se za úsvitu sbírají kapky dračí krve, které roní jejich matka CROTON LECHLERI. Je známo, že strom má hluboký kulturní význam, pro obyvatele míst, kde roste. Jeho mízu barvy temné krve peruánští domorodci používali jako lék na celou řadu neduhů. Ke sběru dochází po naříznutí, poté se uvolní míza, která se snaží zhojit a chránit místo poškození. Ze své sytě rudé barvy získala jméno. A stromy, ze kterých se sbírá, jsou čarovně krásné. Její éterická podstata a starověká existence dodává jejím rudým odstínům dokonalé jméno. Tento amazonský strom je dnes nejznámějším a nejdostupnějším zdrojem Dračí krve. Ale není jediný.

Sangre de drago

Původní obyvatelé jižní Ameriky mízu užívali v lidovém léčitelství. Věřili, že má protizánětlivé, antiseptické i antibiotické účinky. Užívali ji k regeneraci tkání, při kožních problémech, k hojení popálenin, řezných ran i odřenin. Díky alkaloidům, které jsou v ní obsažené, má stimulující i uvolňující účinky. Vnitřně ji užívali pro zmírnění zažívacích obtíží, při bolestech v krku, onemocnění žaludku a mnohých dalších.

Jak se Dračí krev objevuje v rituálech

CROTON LECHLERI není jediný strom, který roní rudou mízu, existuje celá řada takových. Obecně lze říci, že dračí krev lze získat z celé řady pryskyřic a rostlin různého původu. Rudá pryskyřice se tisíce let používá po celém světe k nejrůznějším účelům a v mnoha odvětvích od obyčejných pigmentů a barviv až po duchovní a náboženské praktiky. Historie jejího použití sahá do dějin celého známého světa. Od starověkých Řeků a Římanů spolu se stopami jejího použití v Indii a Číně a na Středním Východě. Jako vykuřovadlo se používala především pro své mocné nasládlé aroma, trochu vonící po vanilce a temném koření. Kadidlo z dračí krve má bohatou historii, díky které má i jedinečný duchovní význam. Nejčastěji se užívalo jako rituální ochrana. Hinduističtí kněží ji užívali jako obětinu bohům. Američtí indiáni ji zase pálili, aby stvořili kouř, který vyvolá duchy jejich předků. Ve Wicca (novopohanské náboženství) se užívá pro obrannou magii, ochranu i vymítání. Historie Dračí krve je hluboce spjatá s lidovým léčitelstvím, šamanismem i americkým HOODOO (americká lidová magie).

Je spojována s elementem ohně, aktivní energií, která přináší teplo a život, ale také pálí a ničí. Věřilo se rovněž, že posiluje energii jiných bylin a léčiv, pokud je přidávána do různých směsí. Alchymisté ji od středověku užívali k nejrůznějším praktikám, přičemž v této době byl její původ obestřen tajemstvím, byla to magická tekutina s všestrannými účinky. Ve starověké Evropě se používala především jako barvivo, případně jako lék na zažívání. Ale o původu této dračí krve toho mnoho nevíme. Výjimku tvoří ostrov Socotra, který byl domovinou Dracaeny (strom z nějž se taktéž získávala temně rudá pryskyřice s podobnými účinky jako byly přiřknuty CROTON LECHLERI), místní si substanci dračí krve oblíbili jako jakýsi všelék a používali jej v podstatě na veškeré své neduhy.

Pálení tyčinek

Pálením vonných směsí podněcujeme energii tím, že vyvoláváme element ohně a plamene. Pradávný symbol života i smrti, element, který řídí transformace, pohyb a myšlení, světlou tvořivou sílu schopnou ničit i přetvářet svět. Zapalte je kdykoli budete chtít pročistit energii.

Melodie sladkých tónů s prvky vanilky a koření vonné směsi Dračí krve zahání tu nejsilnější a netěžší negativní energii. Má pověst vykuřovadla se silnými očistnými účinky. Sladce kořeněné život probouzející vůně jsou darem pro tělo i pro duši. Jsou skvělým duchovním katalyzátorem, který dokáže vyvolat hlubokou vnitřní odezvu, jež umožní mysli dosáhnout svých potenciálů. Použitím vonného dýmu Dračí krve si vytvoříte příležitost ponořit se sama do sebe. Může se stát součástí vaši meditační praxe.

Zdá se také, že vůně je natolik silná, aby fungovala jako přírodní repelent. Proto vám dokáže pomoci udržet na uzdě obtížný hmyz.