Není snad na světě ten, kdo by neznal křehkou krásu levandule. Podivuhodnou bylinu, ve které se snoubí tolik úžasných vlastností. Je nádherná na pohled, její vůně je neopakovatelná, má odstín, který propůjčil název jedné z nejkrásnějších barev a má řadu léčivých účinků. Navíc je to kráska, která dokáže přežít v těžkých podmínkách sluncem vyprahlé pustiny. „Modré zlato“ Provence, jeden z národních pokladů a krás jižní Francie, levandule. Tato původně středozemní bylina kdysi rostla divoce na horských svazích a pro sběrače byla její sklizeň poměrně náročná. Sbírali snítku po snítce do zástěry a otepi odnášeli dolů do údolí.

Obraz levandule v dějinách

Když se vydáme po časové ose zpět, zjistíme, že lidé pokládali levanduli za užitečnou ještě mnohem dříve, než naplno porozuměli jejím skutečným účinkům. Zmínky o ní se objevují již ve starověkém Egyptě, levandule byla jednou z bylin, které se používaly během mumifikace. A protože byl tento proces pro Egypťany posvátný, můžeme vyvozovat, že i tato bylina zastávala v egyptské kultuře vysoké postavení. V této době patřil levandulový olej k nejdražším vonidlům vůbec. Podle legendy to byl právě onen parfém, kterým královna Kleopatra lákala a sváděla římského vojevůdce Marca Antonia. Levandule (latinsky LAVARE tedy „mýt se“) poukazuje na to, že staří Římané, jež jí dali současné jméno, spojovali její použití především s lázní. Toto spojení bylo žádoucí nejen kvůli pronikavé dlouhotrvající vůni, která dokázala skvěle provonět vodu, ale také, a to především, pro její antiseptické či antibakteriální účinky. Olej z levandule se v minulosti používal k ošetření ran a popálenin, na tišení bolestí a revmatických projevů. Její využití našlo uplatnění také jako prostředek ke zmírnění stresu, uklidnění či při poruchách spánku. Dokáže nejen uklidnit mysl, ale také navodit pozitivní náladu.

Obyvatelé Středomoří si velmi dobře uvědomovali dlouhotrvající a vydatnou vůni levandule a především její schopnost provonět téměř cokoli. Je to díky tomu, že pohárky květenství levandulových snítek jsou naplněné vonnými oleji. Obrovskou předností této překrásné byliny je také to, že její vůně dokáže perfektně odpuzovat hmyz. Její aroma není příjemné mouchám, komárům, molům a dokonce odpuzuje i blechy. O její rozšíření do celé Evropy se zasloužily především mnišské řády, které v raném středověku šířily křesťanství. Bývá součástí klášterní zahrady i dnes. Její použití bylo v léčitelství běžné po celý středověk i renesanci. Mnozí dokonce věřili, že je levandule ochrání před nákazou. Užívali ji jako prevenci do koupele, nebo se potírali jejím extraktem v naději, že tím od sebe odeženou chorobu. Dokonce si doktoři vystýlali ikonické morové masky s dlouhým zobákem levandulí v naději, že je ochrání před touto strašivou chorobou. Dnes se sice levandule pěstuje po celém světě, ale jejím neznámějším útočištěm je jižní Francie…

Pouť do Provence

Nad krajem dlí zlaté slunce a svými tenkými paprsky lechtá ve vlasech poutníka, barví mu tváře do růžova a on, stojíc ve fialovém moři květů, omámen blouznivou vůní, začíná snít svůj sen. Vůkol jen lehký vánek, který čechrá nadýchané kopečky keřů levandule a všudypřítomný bzukot včel, co pilně kvítek za kvítkem sbírají vzácný nektar. Sen se právě probouzí, září a získává obrysy a na pozadí snění se z dálky ozývá uklidňující hlas kostelního zvonu z nedalekého kláštera. To je slunečný kraj Provence. Do této nádherné krajiny se lidé rok co rok vypravují nejen za památkami, ale také obdivovat levandulové farmy.

Jak tyčinky používáme

Máte za sebou namáhavý den, chcete si vychutnat chvíle klidu a relaxace a něco vám chybí k dokonalému požitku? Pojďte okusit vonné tyčinky s dlouhotrvající jemně květinou vůní levandule. Čistá vůně omamné levandule dokáže báječně zahánět nepříjemné pocity vyvolané stresem, pomáhá zklidnit rozvířenou mysl, uvolnit napjaté tělo a navodit klidný spánek. Palte tyčinky pro potěchu duše i těla. Pojďte prozkoumat spojnici kulturních střetů dálného východu a plodů středomoří. Poznejte kombinaci vůní vykovanou z tradic východu i západu, která vtiskává vonnému umění své kouzlo a energii. Tyto velmi kvalitní vonné tyčinky jsou vytvořeny z přírodních surovin. Po zapálení se krásně rozvinou vonné složky, které naplní váš oblíbený prostor uklidňujícími účinky levandule. V letních měsících jistě také oceníte, že levandulová vůně odpuzuje obtížný hmyz. Proto neváhejte využít tyčinek při večerním pobytu venku.