Nejpříjemnější ze všech vůní a nejintenzivnější ze všech vonných látek živočišného původu je MUSK (pižmo, „musk“ je anglický název látky, jinak také zvané „mošus“). Je to velmi pronikavě vonící látka, která se původně získávala ze semenných váčků kabara pižmového (to je zvíře z čeledi jelenovitých, které se velikostí podobá kamzíkovi). Díky obrovské oblibě pižma v novověku byl tento jelen ve své domovině téměř vyhuben, protože bylo v podstatě nemožné získat pižmo z živého zvířete. Původně obýval vysoko položené horské oblasti střední Asie (Indie, Čína, Tibet). Marco Polo na svých cestách Kašmírem zaznamenal, že místním byl původ a účel musku dobře znám, ale lov zvěře (kabara) dovolen nebyl. Místo toho se jednou za rok pořádal sběr pižmových kuliček, které se z váčků zvířat spontánně uvolnily.

Co o něm víme

Jak musk vypadá a co přesně to je? Je to tělní sekret, který, když se vysuší, podobá se drobným zrnkům, ty největší z nich mají velikost menšího hrášku. Poté se většinou rozdrtí na prášek. Jeho jedinečnou vlastností je podobně jako u Pačuli, schopnost fixovat vonné složky parfému. Má nezaměnitelnou vůni, pravda, že v přirozené koncentrované formě je to spíše pronikavý zápach. Musk se výrazně ředí a teprve poté se používá jako vonidlo. Voní nasládlým krémovým aroma pudru. Vůně je velmi často označovaná jako „čistá“. Má neuvěřitelnou stálost. Říká se, že kdybyste do kapesníku upustili kapku pižmového oleje, ucítíte ji i za 40 let. Je úžasně všestranné a v kombinaci s jinými vonnými složkami se přizpůsobuje, doplňuje a opravuje je a dokáže prodloužit životaschopnost ostatních složek, které rychle vyprchávají.

Jaká je vůně MUSK

Vůně je jazykem, který promlouvá beze slov. Vysílá zprávu, rezonuje a čeká na odezvu. Jakými výrazy promlouvá tato vůně? Je divoká a nespoutaná, čistá a smyslná. Někteří tvrdí, že je to vůně „opravdového“ lidství.  Ne ve své nedostupné zidealizované kráse, ale v té skutečné nádherné části lidství, která je prosáklá životními pohnutkami. Pižmová vůně jako by odhalovala něco, co bychom o sobě chtěli sami utajit… naši smyslnost, zranitelnost, zemitost a syrové emoce.  Je jako prastará ozvěna jakéhosi bájného stvoření prostoupeného životní energií.

Obraz musku v dějinách

Použití musku sahá hluboko do minulosti. V 6. století jej z Indie přenesli řečtí průzkumníci. O něco později mistři parfémového umění dovedli k dokonalosti schopnost zachytit jeho bájnou afrodiziakální sílu. Popularita musku se začala šířit po Hedvábné stezce (Hedvábná stezka byl název pro systém obchodních cest, které propojovaly Asii s Evropou). Dnes je situace poněkud odlišná, pižmové vůně jsou získávány především ze zdrojů rostlinné povahy, které jsou citlivější k biodiverzitě.

Pižmo, které propůjčuje této vonné směsi tyčinek svou charakteristickou vůni, je vzácná látka, která má mnohá uplatnění. Počínaje u parfémů přes léčbu některých poruch nálad. Musk si získal například v Indii svou oblibu především díky prastaré víře, že jeho pach může dopomoci s problémy se spánkem, úzkostí a změnami nálad. Díky této povaze se hojně používal při rituálech, ale také oslavách. Velmi často se uplatnil jako základní složka jiných vonných směsí, než jsou vykuřovadla. Mnozí jistě ocení relaxační vlastnosti vůně s uklidňujícím účinkem. Je známo, že musk aktivuje motorická nervová zakončení a tak stimuluje koncentraci.

Jak tyčinky používáme

Pižmová vonná tyčinka je skvělou volbou, pokud chcete svůj domov naplnit pozitivní energií. Vůně je animální, těžší, nasládle hřejivá, a laská naše smysly. Je symbolem chtíče a touhy, odpoutává a vyvolává přání snít. Voní snad jako samotná kůže a lidské bytí a je až hypnotizující. A to z ní dělá působivé afrodiziakum. Díky své smyslnosti se skvěle hodí pro intimní chvíle ve dvou. Tyto vonné tyčinky jsou záhadnou směsí koření, bylin, esenciálních olejů, přírodních silic a dřevin. Stačí jen škrtnout zápalkou…