Kdo by odolal tajemné esenci s nádechem zakázaného ovoce a dobrodružství…

Vůně opia se skrývá v srdci máku. Tahle jemná kráska se sladce květinovou vůní, která zdobí zahrady a louky po celém světě se stala zdrojem neskutečného bohatství i nepopsatelného utrpení. Nechvalně proslulá látka opium si svou pověst snad i zaslouží, ale před tím, než byly její vlastnosti hanebně zneužity, pomáhala, sloužila mnohým blahodárným účelům. Především proto, že dokázala ulevit od bolesti tak veliké, že bez ní by byla nesnesitelná. Rostlina máku produkuje silné narkotikum, které se používalo právě a především k otupení bolesti, nebo útlumu organismu ne nepodobného dnešní anestézii. Látka patří mezi silné opiáty.

Něco z její slavné historie

Nejstarší zmínky o pěstování máku a použití opia sahají až k samotnému historickému prahu lidstva do starověké kultury Mezopotámie kolem roku 3400 př. n. l. Ale existují důkazy, že účinků makové šťávy si byli vědomi mnohem dříve, v neolitu (tedy zhruba 8000-5000 let př. n. l.). Jeho použití se skrze obchodní cesty pomalu šířilo dál na východ i na západ. Ve starověkém Středomoří bylo opium také velmi známým prostředkem k tišení bolesti. Řekové dali mléčně bílé šťávě, která vytéká z makovic její jméno OPOS, z toho opium. Nakonec opium doputovalo po Hedvábné stezce až do Číny, kde se ale až o několik staletí později stalo katalyzátorem opiových válek (v pol. 19. st.), (Hedvábná stezka byla řada vzájemně propojených cest, které spojovaly západ a východ známého světa - Evropu a Asii). Zhoubný zvyk kouření opia se objevil až poté, co první Evropané objevili praxi kouření tabáku v dýmkách severoamerických indiánů. A teprve potom se z opia stává postrach. A jeho hutný sladký kouř se stal všudypřítomným přízrakem, jemuž podlehli mnozí.

Čínská vláda se pokoušela dostat užívání opia mimo zákon, ale britští kolonizátoři v neukojitelné touze po pravidelných dodávkách čaje, vyvolali válečný konflikt, aby mohli směňovat toto černé zlato za čínský národní poklad čaj. Z Číny se zvyk kouření opia díky migrantům šíří do celého světa. Jistě jste se setkali s dobrodružně romantickou představou opiových doupat z filmů či literatury. Byla to nebezpečná místa, která sloužila k prodeji a konzumaci opia na kontinentě a v severní Americe. Opium si získalo oblibu u všech společenských vrstev díky pocitu blaha a euforie, který umělo vyvolat. Mimochodem a možná i nevědomky si opium oblíbila značně široká veřejnost. V  19. st. byly velmi oblíbené kapky, prodávané v obchodech se smíšeným zbožím, pod názvem Laudanum. Byl to 10% roztok opia v alkoholu.  Sloužilo jako lék skoro na všechno bez ohledu na věk a pohlaví. Podáváno bylo i malým dětem na uklidnění před spaním (z latinského LUDARE, chválit).

Co nám vůně prozrazuje

Vůně opia v tyčinkách je připomínkou romantismu, časů rozháraných umělců 19. století, kteří se oddávali rozkoši a zapomnění ve víru sladce vonícího dýmu opia. Je oslavou nespoutaného života zbaveného okovů společenských konvencí. Je také ozvěnou exotických dálek tajemného Orientu, po kterých romantici toužili…vzdechem po životě, jenž jim unikal mezi prsty, životě a dobrodružství v dálných zemích tajuplného Východu. Esence opiového vonného dýmu rezonuje vzpomínkou na prastaré, dlouhé poutě na tajemný Východ, nespoutaný život a orientální tajemství.

Jak je používáme

Vonné tyčinky jsou přitažlivé pro naše smysly, a nemylte se, není to pouze čich.  Chcete-li použít tyčinku, jednoduše zapalte špičku, nechte ji malou chviličku hořet a po té sfoukněte, to umožní směsi uvolnit parfém, který je v ní uzamčený a vůně se začne rozvíjet. Vzduchem se vine tenká stužka dýmu, kroutí se a svíjí, nepočká a nepostojí, stoupá vzhůru a oko těká tam a zpět, okouzleno tím živelným tancem. A nyní k vám proniknou první tóny sladce kořeněné vůně, hrají na vaše smysly jako pianista na černobílé klávesy piána. Odpoutávají od pozemských statků a na stužce dýmu překračují hranice astrálních rovin.

Poznejte tuto kompozici ručně vyráběných tyčinek z přírodních složek a vonných olejů. Probuďte své psychické síly, zablokujte negativní emoce a vytvořte si prostředí k hluboké meditaci. Opium přináší sladce květinové aroma máku, které se posléze rozvine v bohatou ztěžklou vůni s nádechem koření a smysly omamující esenci Orientu.  Má uklidňující povahu a dopomáhá najít vnitřní stabilitu, proto jsou skvělým partnerem při hodině jógy či meditace. Jejich použití je všestranné.