Palo santo je vzácná dřevina středoamerického stromu a pro tuto oblast má velký duchovní význam. Na první pohled můžeme shledat paralelu se santalovým dřevem, které se používalo pro podobné účely. Posvátný strom (španělsky palo santo) a jeho dřevo se používalo jako vykuřovadlo již od dob starých Inků.

Unikátní vlastnosti dřeva Palo Santo

Stromy jsou nesmírně vzácné, proto je těžba pod přísnou kontrolou. Jejich dřevo je velmi tvrdé a odolné a obsahuje silně aromatickou pryskyřici. Šamani vonný dým používali při mnohých obřadech, z nichž dnes v popředí stojí očistný obřad ayahuasca (ayahuasca je halucinogenní nápoj který je hlavní součástí obřadu a slouží jednak jako nástroj k léčbě, ale také jako komunikační prostředek se světem duchů).

Posvátné dřevo má hned dvě důležité vlastnosti, pro které je tak cenné. V prvé řadě je to pryskyřice, která vydává nenapodobitelnou vůní, jež nelze syntetizovat. Ale také je jedním z nejtvrdších a nejodolnějších dřevin na světě. A lidé pro něj nalezli mnohá využití. Pro milovníky požitků je asi nejzajímavější jeho užití pro výrobu matera palo santo (nádoba na přípravu nálevu z cesmíny paraguayské). Yerba maté vyluhované v takové nádobě získává naprosto odlišné chuťové a aromatické vlastnosti, jež se stávají opravdovým zážitkem.

Význam v aromaterapii a tradičním léčitelství

Bylo to dílo náhody, tak jako u většiny lidských objevů? Upadl snad na prahu lidských dějin člověku do ohně kousek pryskyřice či nějaké vonné byliny? Kde jsou počátky vykuřování a pálení vonných dřívek… To se můžeme pouze dohadovat. Jisté však je, že se tyto procesy staly součástí náboženských rituálů i léčitelství po celém světě. Tito starověcí badatelé objevovali příznivé účinky substancí pro tělo i ducha. A na oblaku vonného kouře nechávali putovat poselství modliteb a proseb, kouzelných formulí a magických obrazů.

Palo santo se v lidovém léčitelství používalo na celou řadu zdravotních neduhů. A kvůli své vůni je vynikající volbou pro aromaterapii.

Jak na nás působí vůně Palo Santo

Účinky vonného kouře mají podle původních obyvatel střední a jižní Ameriky silný očišťující a harmonizující charakter, zahání negativní síly, únavu a vyčerpání. Může rovněž dopomoci duševnímu klidu, zlepšit kvalitu spánku a přispívat k rozvoji kreativního myšlení.

Při pálení vonných tyčinek palo santo se vám dostane velmi příjemné exotické vůně se sladce kokosovými tony s dřevitou pryskyřičnou linkou a jemnými záblesky exotického ovoce - především citrusů.

Využijte svůj volný čas k relaxaci a vychutnejte si tuto nevšední vůni nejen v oblíbeném vnitřním prostoru, ale také na terase, lodžii či balkonu. Nebojte se využít vonné tyčinky jako skvělého společníka také venku. Svěží vzduch v doprovodu s vonným dýmem se může stát skvělým relaxantem i aktivátorem nových duševních sil. Vnímejte účinky vonného dýmu, který má dar očistit od nahromaděného napětí, negativní energie a stresu.