Počátek čínského zvěrokruhu

Legenda říká, že Nefritový císař (玉皇大帝—Yù huáng dà dì) potřeboval vybrat 12 zvířat jako palácovou stráž. Kočka požádala svého souseda krysu, aby ji pomohl se přihlásit do výběru. Krysa však na pomoc falešně pozapomněla, a proto se z nich stali nepřátele na život a na smrt, a do výběru se nedostala. Buvol byl v paláci jako první v řadě, ale krysa potají vylezla buvolovi na záda a skočila před něj. Tygr a drak si mysleli, že je to nespravedlivé, ale mohli se pouze usadit za buvolem. To však rozzlobilo psa, který kousl králíka do nohy a byl poslán na konec jako trest. Had, kůň, koza, opice a kohout se mezi sebou prali také. Prase přišlo pozdě, když už vše bylo konečně uspořádáno, a proto bylo poslední.

Co je čínský zodiac?

Obecná shoda je, že zvěrokruhy měly původně co dočinění s uctíváním zvířat. V Číně tento systém existuje od dynastie Qin, tedy nějakých 2000 let. Časem se zvěrokruh stal více a více součástí každodenního života s rozdílným významem a charakteristikou pro přiřazení zvířete. To dalo vzniknout různým kompatibilitám (a nekompatibilitám) mezi každým zvířetem zvěrokruhu a hraje velkou roli v manželství, rozhodování o kariéře, bohatství atd.

Rok prasete 2019

Prase je dvanácté zvíře zvěrokruhu. Podle výše zmiňované legendy je tomu proto, že prase zaspalo a přišlo pozdě. Je spojováno se zemskou větví (地支—dì zhī) hài (亥). V terminologii yin yangu je prase yin. V čínské kultuře je prase symbolem bohatství a jeho buclaté tváře a velké uši jsou symbolem štěstí.