Tento legendární povzbuzující nápoj je připravován zaléváním drcených lístků Cesmíny paraguyajské (Ilex paraguariensis), rostoucí v zemích Latinské Ameriky. Nejčastějši popíjeným druhem je Maté zelené známé pod jménem Maté Rancho, na výběr ovšem máme i z dalších variant, např. pražené Maté známé jako Maté Pampero nebo Maté smíchané s citrónovou trávou známé jako Maté Lemon. Odkud se tento proslulý a povzbuzením nabitý nápoj vzal a jak se pěstuje?

Již před stovkami let popíjeli Maté indiánské kmeny Guaraní žijící na území dnešní Paraguaye, a to nejen díky povzbuzujícím účinkům, ale také pro mnohé další příznivé účinky na náš organismus. Často jej používali při provádění rituálů a podle některých zdrojů fungovalo Maté svého času také jako platidlo. Svoji část historie zde mají jezuité, kteří působili v Paraguay a Maté si velmi rychle oblíbili. Přibližně v polovině 17. století se jim poprvé podařilo Cesmínu kultivovat a založili několik plantáží. Naneštěstí po vyhnání jezuitů veškeré plantáže a znalosti týkající se Maté zanikly a až po roce 1900 opětovně vznikají nové plantáže a továrny na zpracování Maté.

Pěstování Maté

Nikde ve světě se Cesmíně Paraguayské nedaří růst lépe než ve své domovině – Jižní Americe. Drtivá většina produkce pochází z Paraguaye, Brazílie a Argentiny. Lístky se sbírají tradičně ručně z divoce rostoucích stromů nebo se pro sběr pěstuji částečně divoce rostoucí stromy za využití zemědělských postupů nebo se provádí čistě zemědělská produkce. Původní stromy Cesmíny, které dorůstají 15 metrů, se na plantážích nechávají růst do maximální výšky kolem 7 metrů. Před zpracováním musí stromy růst 5 až 7 let, až poté je možné lístky zpracovávat. Ty jsou po sklizni blanšírovány, kdy se během nejvýše 3 minut lístky zahřejí a následně ihned zchladí.

Z čeho a jak se Maté pije?

Nejtradičnější způsob popíjení Maté je z kalabasy (vydlabaná tykev) za pomocí kovového nebo bambusového brčka zvaného bombilla, které je opatřené sítkem. V současnosti jsou k dispozici také rozmanité keramické kalabasy, které jsou díky glazuře ideální na přípravu různě ochucených variant Maté.

Maté Rancho

Tradiční zelené Maté. Maté je ceněno zejména pro své povzbuzující účinky. Působí také pozitivně na lidské zdraví. Obsahuje velké množství minerálních látek, např.: hořčík, draslík, vápník, železo, fosfor, křemík a další, vitamíny A, skup. B, C, E, betakaroten, a navíc množství antioxidantů. Požívání tohoto nápoje tlumí chuť k jídlu – čehož v dobách nouze hojně využívají právě chudí lidé zemí Latinské Ameriky.

Pražené Maté

Pražené Maté má výraznou praženou chuť a je vhodné k pití jak samotné, tak s různým kořením, mlékem, medem, kakaovým bobem a dalšími přísadami.

Maté Lemon

Maté Lemon se míchá z klasického zeleného maté a Citrónové trávy (Cymbopogon citratus) - asi 150 cm vysoká tráva vonící i chutnající po citrusech, rostoucí v Asii i Jižní Americe, především v Brazílii a Guatemale. Místní lidé používají čerstvou trávu jako příměs do jídel, sušenou na pití k potlačení horečnatých stavů, léčení nervových onemocnění a nemocí trávicího ústrojí. Také k snížení cholesterolu v krvi. V kombinaci s Maté dává vzniknout výbornému osvěžujícímu nápoji, který se pije jak čistý, tak slazený třeba cukrem, vanilkovým cukrem, medem nebo karamelem.

Ostatní ochucené Maté

Další varianty vznikají kombinací se spoustou dalších rostlin. Na trhu je např. hruškové, jablečné, pomerančové, dokonce i s guavou. Mezi nejoblíbenější a nejvíce povzbuzující patří Maté s guaranou, což jsou semena keře Paulinie nápojné. Keř má důležitou roli v životě brazilských kmenů Tupi a Guaraní, kteří věří v léčivé a výrazně povzbuzující účinky rostliny. My ji známe především pro její povzbuzující účinky – redukuje únavu a pomáhá nám udržet bdělost a pozornost, stimuluje mozkové funkce a příznivě působí na paměť.

Ledové Maté

Maté se pije také jako studený osvěžující a povzbuzující nápoj do horkého počasí. Při přípravě nasypeme do kalabasy o trochu více maté, které zalijeme studenou vodou. Tu necháme zcela vsáknout do lístků. Poté dolijeme studenou vodu a následně už můžete pomalu popíjet a opětovně dolívat vodu, dokud vám nápoj chutná. Do takto připraveného maté se často přidává ovoce, máta nebo koření. Pro přípravu Tereré se používá také nádoba zvaná guampa.

Klasická příprava horkého Maté

  1. Do kalabasy nasypeme 20g až 40g Maté (záleží, jak moc povzbuzující nápoj chceme).
  2. Vložíme bombillu a zalijeme cca 0,5 dcl studené vody.
  3. Cca po minutě zalijeme 80°C převařenou vodou.
  4. Můžeme zalít podruhé 95°C převařenou vodou.
  5. Podle chuti můžeme přidat cukr, karamel nebo např. vanilkový cukr.