Masivní dřevěný nábytek vnáší do našich domovů prvek přírody a přirozenosti a pocity klidu. V technicky vyspělé společnosti trávící čas ve virtuálním světě se tak pro mnohé stává návratem ke kořenům. Každý masivní nábytek byl kdysi vzrostlým stromem, který nám teď přináší radost. Pokud doma masivní nábytek máte nebo uvažujete o jeho koupi, určitě přemýšlíte, jak jej udržet v co nejvyšší kvalitě.

V porovnání s mnoha jinými materiály je dřevo materiál, který reaguje na okolní prostředí – např. na vlhkost nebo teplotní výkyvy. V případě teaku nebo suaru se jedná o odolné materiály, i zde se však péče vyplácí a přispívá k odolnosti povrchu nábytku, delší životnosti a perfektnímu vzhledu.

Jak pečovat o teakový nábytek

Pokud chcete na svém teakovém nábytku co nejdéle udržet původní strukturu a barevnost dřeva (neošetřené dřevo postupně mění barvu přes stříbrošedou až na temně šedou), měli byste dodržet několik zásad, abyste dosáhli co nejlepšího výsledku.

  1. Nově rozbalené dřevo nechte v závislosti na počasí dva až čtyři týdny stabilizovat, až poté přistupte k jeho ošetření.
  2. Ošetření můžete provést vhodným olejem nebo moderními přípravky na bázi vody, které mají oproti olejům výhodu, že nenatahují do dřeva špínu a nebrání mu v „dýchání“.
  3. Nezapomeňte pravidelně kontrolovat šrouby – i ty nejlepší se při opakovaném používání nábytku postupně uvolňují.

Upozornění při prvním umístění teakového nábytku

Teakové dřevo obsahuje barevný pigment a oleje, které se vyplavují během prvních vystavení dešti. Nejedná se o vadu, teakové dřevo zkrátka pouští zpočátku používání barvu, která je velmi odolná. Abyste zabránili poničení materiálu pod teakovým nábytkem, podložte ho např. nepropustnou fólií.

Čištění teakového a suarového dřeva

Zde je nejvíce doporučováno použití teplé vody s mýdlem a čistění za pomocí jemného kartáčku (nepoužívejte drátěnky ani jiné hrubé materiály). Skvrny od oleje (obecně mastné i jiné skvrny ulpívají pouze v horních vrstvách dřeva, což je dáno jeho vysokou hustotou) jdou při včasném čištění odstranit opakovaným použitím vody s prostředkem na nádobí, případně lze sáhnout po speciálních čističích – ty jsou již více agresivní a ošetřované místo je obvykle nějaký čas, než se barevnost srovná, bělejší. Na skvrny velmi dobře účinkuje UV záření a někdy tak může stačit nábytek jednoduše postavit na osluněnou plochu.