Míčky Bao Ding (Pao-Ting)

Tato tradiční čínská cvičební pomůcka je známa pod mnoha názvy:

  • Meditační koule - míčky
  • Relaxační koule - míčky
  • Bao Ding koule - míčky
  • Jing-Jang koule - míčky
  • Reflexní koule - míčky
  • Zvonící míčky - koule
  • Bai Chi vzácné koule – míčky

Míčky různých velikostí a materiálů nám pomáhají překonat stres všedních dnů už po staletí. První exempláře spatřily světlo světa v městě Bao Ding. Používaly se jednak pro relaxaci a uvolnění, také pak k procvičení manuální zručnosti a posílení dlaní.

Různé materiály a velikosti se hodí k různým účelům a pro různé lidi. Meditační koule bývají tradičně vyráběny ze tří materiálů v rozměrech od 20mm do 100mm v průměru, nejčastěji však okolo 45mm.


Dřevěné
Dřevěné koule jsou pro svou malou váhu většinou určeny jako dekorační. Bývají zdobeny detailními malbami s typicky čínskými vzory. K procvičování dlaní jsou poněkud lehké.

Kovové
Kovové koule jsou nevhodnější pro relaxační, meditační a uklidňující cvičení. Většinou jsou duté a uvnitř obsahují ještě jednu kuličku, která vydává cinkavé zvuky, každá koule v jiné výšce tónu a vytvářejí tak uklidňující souzvuk.

Kamenné
Kamenné koule jsou nejtěžší. Proto slouží převážně k posilování prstů a dlaní a také pro pokročilejší „uživatele“.

Samotné cvičení s míčky sestává z točení páru koulí v dlaních tak, aby se koule v dlani navzájem nedotknuly, a přitom plynule kroužily po dlani. Ze začátku ovšem míčky v ruce rotují opřeny navzájem o sebe. Vyšší úroveň umožňuje cvičení s koulemi různých velikostí či vyššího počtu. Pravidelné cvičení s touto prastarou relaxační pomůckou může potlačit stres a zvýšit vyrovnanost jedince, navíc posiluje svaly dlaní, předloktí a manuální zručnost. Také jsou koule skladné pro převoz a samy o sobě působí i jako estetický doplněk.