Připravte si tabák a korunku. Tabák nasypte do korunky a při plnění korunky dbejte na to, aby byl tabák řádně rozdroben, protože natlačený tabák korunku ucpe a nebude hořet. Korunku naplňte asi 2 - 5 mm pod okraj kalíšku. Více tabáku nemá smysl, protože dolní vrstva neprohoří. (1)

Připravte si čtverec alobalu (cca 15 x 15 cm, záleží na velikosti korunky), doporučujeme dvouvrstvý, aby se horní vrstva tabáku nespálila. Alobalem přikryjte horní část korunky s tabákem a pevně uhlaďte odstávající cípy kolem obvodu korunky tak, aby alobal všude dobře přiléhal. Dbejte na to, aby vrchní část nebyla napnutá, nebo zcela prověšená a stlačovala tabák. (2)

Konečné přípravy se skládají z proděravění alobalu. K tomuto použijte nejlépe jehlu, špendlík nebo jiný špičatý předmět. Do alobalu udělejte špendlíkem dírky (cca 20 - 30, v závislosti na velikosti korunky). Místo alobalu můžete také použít kovové sítko, které je součástí balení u nás zakoupených vodních dýmek.Usaďte korunku na tělo dýmky. (3)

Nyní již zbývá jen uhlík. Pokud používáte dřevěný uhlík, rozehřívejte jej z obou stran na plynovém nebo elektrickém vařiči cca 5 - 8 min. Uhlík musí být nažhavený z obou stran kompletně, jinak při položení na korunku pomalu dohasíná a dýmka rychle končí. Při použití tzv. samorozpalovacího uhlíku stačí jen rozpálit nad zapalovačem (4).

Také v tomto případě nechejte uhlík pořádně rozpálit, teprve pak rozžhavený uhlík položte pomocí kleštiček na připravenou korunku s tabákem a alobalem a můžete kouřit. (5).