Pro každého milovníka japonské kultury bude kalendář japonských oslav a svátků zdrojem radosti. V každém měsíci vyjma června najdete svátek, a tím nejbližším jsou oslavy jarní rovnodennosti, které letos připadají na sobotu 20. března. Pro Japonce jsou vítaným volnem ve znamení začátku jara a konce zimy.

V průběhu celého roku existují dva dny se stejným počtem hodin světla a tmy – den jarní rovnodennosti a den podzimní rovnodennosti. Po jarní rovnodennosti se dny nakonec prodlouží a noci zkrátí. Připadají vždy na některý z termínů mezi 19. a 22. březnem.  Platí to pro severní polokouli, kde se nachází mimo jiné právě Japonsko. Na jižní polokouli vychází a zapadá slunce obráceně a spíše, než o jarní rovnodennost se jedná o podzimní rovnodennost (v Japonsku 22. nebo 23. září).

Shunbun no Hi

Shunbun no Hi je japonský název pro jarní rovnodennost a píše se těmito znaky 春分の日 – první znak znamená „jaro“ a druhý znak znamená „rozdělit“, což označuje konec zimy a počátek jara.

Historie oslav

Historický a současný význam svátku se liší a předělem se stal rok 1948. Před tímto rokem se jednalo o šintoistickou událost (původní japonské náboženství založené na animismu a polyteismu) zvanou „Shunki koreisai“, kdy se vzdávala úcta minulým členům císařské rodiny.

Současná podoba oslav

Japonská poválečná ústava z roku 1948 oddělovala církev od státu a svátek se tím stal světskou oslavou lásky k přírodě, jejímu rozkvětu po zimě a živých věcí. Svátek si však stále zachovává něco z původní tradice. Členové rodiny se během svátků scházejí, aby společně strávili nějaký čas. Mnoho rodin nevynechává návštěvu hřbitovů, aby uctili památku svých předků. Je obvyklé v tomto čase čistit a opravovat náhrobky, vysazovat květiny nebo darovat zemřelým jídlo (jednou z běžných potravin je rýžový dort pokrytý fazolovým práškem). Tato tradice má své kořeny v buddhismu. Buddhisté věří, že když jsou hodiny tmy a světla v rovnováze, pomáhá Buddha všem zbloudilým duším překročit řeku oddělující pozemský svět od Nirvány.

Festival třešňových květů

Spolu s dnem jarní rovnodennosti v Japonsku se v USA koná Festival třešňových květů, který probíhá od 20. března do 11. dubna. Tento národní festival si připomíná dar 3000 třešní v roce 1912 od starosty Tokia Yukio Ozaki městu Washington, DC a je oslavou přátelství mezi obyvateli Spojených států a Japonska. Po zahajovacím ceremoniálu probíhá řada aktivit a kulturních akcí – konají se např. saké a sushi oslavy, kurzy zaměřené na třešňové květy, představení rakugo, ukázky bojových umění nebo přednášky zaměřené na kimono.

Návštěvníky festivalu často nejvíce zajímá doba plného rozkvětu třešní, která je definována jako den, kdy 70 % stromů otevře své pupeny a vytvoří moře plné růžové a bílé barvy. Za měření růstu stromů je odpovědná správa parku, která pravidelně poskytuje předpověď. Vrchol květu obvykle nastává kolem 4. dubna, ale např. v roce 2016 v důsledku teplého zimního počasí nastal už 26. března. Květy za ideálních podmínek vydrží i celé dva týdny, během kterých je mohou všichni nadšenci s úžasem pozorovat.