Chystáte-li se na dovolenou a váš kufr už praská ve švech, hlavně do něj nezapomeňte přibalit sarong. Nevadí, když zapomenete pyžamo, brýle na čtení nebo kartáček na zuby, hlavně nezapomeňte na tento všestranný kousek oděvu. Sarong, nebo se také můžete setkat s názvem Pareo, je univerzální prázdninová výbava každé ženy i nejednoho odvážného muže. A na pláži se z něj stane váš všestranný a nepostradatelný pomocník.

Původ slova

Slovo SARONG pochází z malajštiny a různé podoby tohoto oděvu naleznete pod rozličnými názvy po celé jižní a jihovýchodní Asii a Oceánii.

Co to vlastně je ten sarong/pareo?

Když začnete bádat, dočtete se, že se jedná o lidový druh oděvu. No, ono pro Evropana je označení „oděv“ možná poněkud nadnesené, protože se vlastně jedná o dlouhý a široký pruh látky, který se jen omotá kolem těla. V Malajsii, Tichomoří a Indonésii jej nosí ženy i muži bez rozdílu. Liší se pouze vzorem (muži mívají většinou károvaný či kostkovaný motiv a ženy výrazné květy, zvířata a dynamické barevné kombinace).

Obrovská přednost sarongu je v tom, že poskytuje pohodlí a komfort za těch nejteplejších dní, kdy je nošení kalhot i v letní obdobě kraťasů doslova utrpením. Je tedy logické, že se tento druh oblečení vyvinul v tropických klimatických podmínkách. Aby splňoval požadované vlastnosti na komfort, musí být vyroben z přírodních materiálů, jako je bavlna a hedvábí. Látka musí být sice pevná, ale lehká a vzdušná. Nejčastěji bývá omotaný kolem spodní části těla jako dlouhá nařasená sukně, nebo se obtočí a sváže za krk jako splývavé šaty. Délku i tvar lze přizpůsobovat vrstvením a vázáním, což je zvláště pro ženy, které milují rozmanitost, báječné.

Sarong vs. pareo

Můžete narazit na dva pojmy, které se na první pohled zdají jako významově totožné. SARONG a PAREO. Drobné rozdíly tu sice jsou ve velikosti a stylu vázání, ale pro naši věc je rozdíl v podstatě zanedbatelný. V obou případech se jedná o rozměrný kus látky, který lze ovinout kolem těla jako oděv. Sarongem se označuje v oblastech jihovýchodní Asie a jako pareo zase na Tahiti, Fidži a Samoa.

Jak je používat

Protože jsou vyrobené z lehké tkaniny, v horku ochlazují. Vypadají naprosto skvěle na všech typech postavy, protože řasení koresponduje s přirozenými křivkami těla, zdůrazní to podstatné a umí schovat to, co je potřeba. Sarongy se dají libovolně tvarovat tak, aby zdůraznily vaše přednosti. Vyrábí se ve všech barvách a stylech. Ale nebojte se sáhnout po výraznějších tónech a křiklavějších vzorech. Letní slunce si o ně přímo říká. Tak otevřete svůj kouzelný bezedný kufr, sarong se do něj určitě ještě vejde.

Několik tipů, jak jej efektně využít

Uvážete jej kolem těla jako oděv. Typů a stylů je nepřeberné množství, několik základních z nich naleznete zde. Pokud se náhle ochladí, nebo začne padat večer, můžete jej použít jako šál či lehký přehoz kolem ramen. Začne-li na pláži foukat vítr, můžete jej použít jako přikrývku. Vytvořte si z něj stylový klobouk/šátek na hlavu ve stylu Hippie. Při improvizované procházce po pláži se z něj může stát skvělá pikniková deka. Svítí vám slunce do očí i když jste pod slunečníkem?... pověste jej nahoru na něj a utvoří vám skvělou sluneční oponu. V případě nouze se může stát i uzlíčkem na vaše věci, do kterého všechno snadno sbalíte a odneste. Možností je spousta a jistě přijdete na mnohé další. Vyberte si svého šampiona a léto může začít s plnou parádou.