Jedinečnost tibetských tyčinek

Tibetské vonné tyčinky o se odlišují od indických a japonských nejvíce v tom, že mají zemitější, více bylinné aroma.

Indické tyčinky obsahují obvykle tenkou dřevěnou (bambusovou) štěpinu potaženou pastou obsahující vonné oleje, japonské tyčinky nejčastěji nemají dřevěnou tyčinku vůbec jejich vůně je jemnější, čistější a rafinovanější. Tibetské tyčinky také nemají dřevěnou tyčinku, ale jsou hrubší a vypadají na první pohled více řemeslněji, chcete-li rukodělně, než japonský typ.

Pálení tyčinek je v tradiční tibetské kultuře nesmírně důležité. Tradiční tibetská medicína začleňuje pálení tyčinky do léčby některých forem onemocnění a většina autentických tibetských vonných receptur pochází od tibetských lékařů, kteří často pracují v klášterech.

Tyto tajné receptury se často uchovávají v rámci rodinné nebo guru praxe. Nejlepší tibetské tyčinky se stále vyrábí tradičním způsobem za použití autentických himalájských bylin a ingrediencí, často z bylin rostoucích v okolí kláštera nebo lékařova bydliště.

Výroba tibetských vonných tyčinek

Tibetské tyčinky se skládají z mnoha různých druhů bylin, koření a květin a může obsahovat až 28 různých přísad. Hlavní složkou tibetských tyčinek je vonné dřevo. Dřevo se nařeže na malé kousky a poté se mele na jemný prášek.

Hlavní složky nalezené ve většině tyčinek tibetského typu jsou: santalové dřevo, agarové dřevo, borovice nebo cedr; myrha, ambra, kadidlo, bylina sněžného lotosu, ibišek, šafrán, červená orpina, hřebíček, borneol a další. Tyčinka vždy obsahuje jeden z druhů dřeva a mnoho dalších přísad. Někdy se přidává prášek z dřevěného uhlí, stejně jako prášek makko, vyrobený z kůry stromu tabu-no-ki, který pomáhá spojit ingredience dohromady, pokud se smíchá s trochou vody. Směs se potom vytlačuje do pásků, které se usuší. Kdysi se pro výrobu tyčinek používaly provrtané kravské rohy.

Při pálení tibetské tyčinky produkují bohaté, zemité a čisté aroma, které může pomoci uvolnit a uklidnit rozrušenou mysl. Hojně se používají k čištění prostor a jako pomůcka k meditaci a relaxaci. Pro navození atmosféry…

V tibetské medicíně se tyto tyčinky často používají ke zmírnění deprese, stresu a úzkosti.