Suarové dřevo můžeme směle označit za „všude zdejší“ – kvůli své celosvětové popularitě se jeho pěstování rychle rozšířilo na mnoho míst naší planety, přičemž všude si jej místní pojmenovali po svém. Strom má udělený status G5, což znamená, že je hojný, rozšířený a nehrozí jeho vyhynutí.

Pro samotný strom je typická velmi rozložitá symetrická koruna. Výška stromu dosahuje úctyhodných 25 metrů s průměrem 40 cm. Typické stanoviště najdeme v polních a lesních oblastech, dobře však roste také podél dálnic. Domovinu stromu představuje jižní Mexiko, Peru a Brazílie, dále byl kultivován na Havaji a v jihovýchodní Asii – zahrnující Singapur, Indonésii nebo např. Malajsii.

Strom mnoha jmen

Západní svět tento strom často nazývá jako Monkeypod (rozložitá koruna stromu tvoří nejen pro opice ideální útočiště v letních dnech), Samanea Saman, Parota nebo Jihoamerický ořech. V Thajsku mu říkají Acacia. V Indonésii ho lidé nazývají jako Suar Wood a v Číně nejčastěji Rain Tree.

Pestrá paleta vzorů

Někteří přirovnávají suarové dřevo k mušlím, neboť stejně jako mušle má pokaždé jiný vzor – pokud vyříznete ze suarového dřeva deset různých částí, s velkou pravděpodobností získáte deset různých vzorů. Poutavá je také jeho barva, můžete mít jak tmavě hnědý povrch, tak světle hnědý. Je to ideální do prostoru s více stoly, kde chcete rozbít monotónní pocit.

Tradiční i neotřelý design

Suarové dřevo je středně těžké a extrémně silné, odolné vůči praskání a vyhledávané pro svoji robustnost. Dobře odolává hnilobě nebo škůdcům. Správně ošetřené dřevo výborně zachovává svoji vlhkost a dále nevysychá. Portfolio suarových výrobků zahrnuje např. stoly, stojany, zrcadlové rámy, lavice a truhly. Dále je suar ideální pro tvorbu složitých tvarů a vzorů, které nejsou u jiných dřev možné. Ze suarového dřeva můžete vyrábět stoly téměř jakéhokoliv tvaru. Nemusí to být pouze obdélník. Chce třeba stůl navržený ve tvaru číslo osm. Je to možné. Je to ideální pro návrháře interiéru, kteří chtějí vnést do svých projektů jiný design nebo vytvořit stoly vyhovující specifickým prostorům. Sochaři také používají suarové dřevo – je skutečně univerzální.