Jak se vodní dýmky dělí a rozlišují?

Vodní dýmky lze dělit podle různých parametrů. Nejpoužívanější dělení v našich krajích je dle výšky a charakteru vodní dýmky, ale některé internetové obchody rozlišují vodní dýmky také podle země jejich původu či značek výrobců. Co se týče dělení dýmek podle jejich velikosti, najdeme ve většině internetových obchodů kolonky „mini“ „malé“ „střední“ „velké“ a „extra velké (XXL)“ vodní dýmky. Logicky bývá pravidlem, že čím vyšší dýmka, tím více stojí. Neplatí to však dokonale, rovněž záleží na materiálu těla i vázy, kvalitě zpracování, nápaditosti dýmky apod. Kvalitní a nápaditá střední dýmka se tak může cenově vyrovnat klidně i dýmce z kategorie dýmek největších.

K rozdělení podle velikosti bychom mohli přiřadit také další rozdělení na vodní dýmky otočné a klasické, nebo na dýmky rozlišné použitým materiálem (např. vodní dýmky celokovové, celoskleněné, vodní dýmky vyrobené z přírodních materiálů nebo klasické dýmky kov-sklo). Nesmíme také opomenout rozdělení na dýmky jedno- a vícešlauchové. Ke klasickým milovníkům jednošlauchových vodních dýmek se stále častěji přidávají náročnější kuřáci, kteří raději sáhnou po dýmce dvoušlauchové, tříšlauchové, nebo i čtyřšlauchové.

Další možné dělení je dle země původu. Vzhledem ke skutečnosti, že vodní dýmky patřily v mnohých společnostech ke každodennímu životu, je také jejich vzhled ovlivněn zemí, ze které pocházejí. Právě různorodost zboží dělá každý trh zajímavým, a proto konkrétní výrobci vyrábějí své specifické typy vodních dýmek. Zkušený znalec, který se už delší dobu pohybuje v oblasti vodních dýmek, pozná, zda se jedná o dýmku vyrobenou v Egyptě, Turecku, Sýrii, Indii či Číně. Egyptské dýmky jsou u nás velice populární a jsou k dostání prakticky v každém internetovém i kamenném obchodě.

Oproti tomu čínské vodní dýmky jsou v českých obchodech viděny překvapivě velice vzácně. Třídění dle výrobce v podstatě souvisí s rozdělením podle zemí původu. Každá země, ve které se vodní dýmky vyrábějí, má své exportní firmy, proto ani pro české milovníky vonného dýmu nejsou jména značek jako je třeba TopMark nebo Aladin žádnou záhadu. Co se týče skleněných váz vodních dýmek, patří české sklo k těm nejkvalitnějším.