Důvodů, proč je teakové dřevo žádané a cenově dražší je celá řada a předurčují jeho upřednostňování pro výrobu pestrého spektra nábytku vhodného jak do interiéru, tak do exteriéru. Níže vám v kostce sepíšeme sedm faktorů, které mohou být rozhodující při rozhodování o koupi dřevěného masivního nábytku.

Odolnost

Teak se řadí k tvrdému dřevu, které výborně odolává teplotním extrémům (horko, spálení sluncem, déšť nebo obecně vyšší vlhkost), což z něj činí výborného kandidáta na výrobu venkovního nábytku. Obdobně poskytuje také vysokou životnost a variabilitu při využití v interiéru. Dále není příliš pravděpodobné, že se na dřevě objeví hniloba (pro jeho vysokou hustotu) a stejně dobře odolává nejrůznějším dalším škůdcům. Teak má také přirozenou odolnost vůči některým zásaditým a kyselým chemikáliím. Tyto jedinečné vlastnosti jsou dány přítomností oxidu křemičitého a olejů vytvářející husté dřevní vlákno těžko propustné pro hmyz. Obsah těchto látek přináší ještě jinou pozitivní vlastnost – dřevo nekoroduje kovy, které s ním přijdou do styku.

Přizpůsobivost

Pro své vlastnosti vypsané výše je teakové dřevo vysoce přizpůsobitelné. Díky voděodolnosti, neštěpení se a tvarové stabilitě se teak stal preferovaným materiálem pro stavitele lodí a později pro výrobce kvalitního nábytku do domu i na zahradu nabývajícího mnoha podob (velké jídelní stoly, konferenční stolky, skřínky a kompletní zahradní nábytek) odrážejících aktuální trendy.

Přitažlivá kresba dřeva

Vyjma všech praktických bonusů teakového dřeva ho dělá natolik populárním také atraktivní barva a textura, která vychází ze vzoru přímých a těsných dřevěných žil a zlatavě hnědé barvy. Estetický dojem jednoznačně spadá k významným faktorům pro výběr materiálu, ačkoliv např. nerezový stůl nám vydrží sloužit dlouhá léta, neznamená to, že si všichni toužíme pořídit takové vybavení. Designéři této vlastnosti bohatě využívají a vytvářejí různé varianty teakového nábytku, které splňují představy širokého spektra lidí. Neošetřený venkovní nábytek pak nabízí v čase velmi poutavou proměnu, kde se jeho barva mění stříbřitě šedou a nabývá vznešeného a rafinovaného vzhledu. V interiéru je obvyklé olejování teaku pro uchování hřejivě zlaté barvy.

Hodnota

Velká životnost teakového nábytku se může zapříčinit o následnou ziskovost. Pokud budete dodržovat základní údržbu teakového dřeva, pak i po pár desítkách letech budete mít vysoké prodejní ceny.