Modlitební vlaječky (praporky) - mantry a modlitby nesené větrem

Modlitební vlaječky (praporky) - mantry a modlitby nesené větrem

Modlitební vlaječky či praporky jsou tradičním kulturním předmětem Tibetu a mají bohatou symbolickou základnu. Jsou součástí tibetských buddhistických náboženských praktik. Jsou to obdélníkové či čtvercové kousky různě barevných látek nebo papírů, navlečených na provázku. Zavěšují se především venku, cíleně na větrná místa, aby si vítr mohl „přečíst“ a odnést mantry a modlitby, které jsou v nich zanesené. Vítr je unáší dál do širého světa, přesně do těch míst, kde je jich zapotřebí. Jsou především darem světu, ne jednotlivci, který je rozvěšuje.


Lapače snů - legenda a jejich využití

Lapače snů - legenda a jejich využití

Lapač snů je velmi starý a mocný předmět, který přejímá funkci amuletu. Slouží svému majiteli k tomu, aby odháněl a ničil zlé sny, a tudíž mu dopřál klidný spánek. Pavučina, vpletená do kruhové obruče společně s korálky či mušlemi, měla zachytit zlý sen a první sluneční paprsky, které svými prstíky za úsvitu pohladí povrch pavučiny, jej měly nadobro zničit. Peříčka, která jsou součástí talismanu, mají pomocí dobrým snům sklouznout a projít skrze lapač. 


Symbol Jin Jang jeho duchovní význam

Symbol Jin Jang jeho duchovní význam

Symbol Jin jang je komplexní vztahový koncept, který se vyvíjel v čínské kultuře po tisíce let. Představuje dualitu, dvě části jednoho celku, které jedna bez druhé nemohou být. Jsou si navzájem opačné, a přesto se doplňují, tak jako bychom nepoznali světlo nebýt temnoty. Jednoduše řečeno, tento myšlenkový konstrukt vychází z představy, že vesmír je řízen kosmickou dualitou, a principy obou energií lze pozorovat v přírodě.


Spirály a jejich důchovní význam

Spirály a jejich důchovní význam

Spirála, nebo také závitnice, je neukončená linie, která zdánlivě donekonečna obtáčí středový bod. Je jedním ze základních výtvarných prvků, známých již z mladší doby kamenné. Může být vedena doleva či doprava, a tak dávat význam té či oné straně. Toto jednoduché geometrické zobrazení má však svůj předobraz v přírodě, tak jako téměř vše, co stvořila lidská ruka. Její podobu jí propůjčily ulity, víření vody, nebo stáčení vzdušných vírů.


Alláhovo oko

Alláhovo oko a jeho duchovní význam

Alláhovo oko můžete najít i pod názvy Oko proroka, Nazar, Oko Fatimy nebo Evil eye. Symbol je tajemný až mystický znak, jehož význam je skrytý těm, kdo jej neznají. Zajímavé je, že symbol má vždy dvě složky. Nositele znaku (to je jeho vizuální stránka) a význam (to k čemu odkazuje), protože krom sama sebe vždy odkazuje k něčemu dalšímu, co je na první pohled skryto.


Hamsa

Hamsa a její důchovní význam

Hamsa je starobylý Blízkovýchodní a Severoafrický symbol, a i zároveň amulet znázorňující ruku. Běžně jej můžeme spatřit jako šperk, přívěšek nebo dekoraci na zeď. Ve všech kulturách, které jej používají má společné významové jádro. Je to znak ochrany a přináší svému majiteli štěstí, zdraví a radost. Už samotný název symbolu odkazuje k jeho podstatě.


Mandala

Mandaly a jejich duchovní význam

S termínem MANDALA i s jejím zobrazením jste se pravděpodobně již někdy setkali. Nejednomu z nás asi utkví její kruhový tvar a mnohdy poměrně složitý dekor. Ale víte, k čemu původně sloužila a ve své domovině stále slouží? A jaký je její skutečný význam?


Symbol Óm

Symbol ÓM a jeho duchovní význam

Vše obklopující nicota, bez hranic, bez začátku a bez konce. Absolutní neexistence. Pro člověka asi jen těžko představitelná entita, která není světlem ani tmou, zvukem ani tichem, není prostě ničím. A z této nicoty se rodí první záchvěv něčeho, božská vibrace. Počátek, první zvuk, který rezonuje v právě se rodícím prostoru, šíří se a z něj se rodí celý kosmos. Je to ÓM.


Socha Buddhy

Buddhovy narozeniny

Buddhovy narozeniny nebo také Den Buddhy či Vesak (název vycházející z indického měsíce, ve kterém se slaví narození Buddhy) je pro všechny buddhisty významným a důležitým dnem v kalendáři. 


Symbol slon

Symbolika a duchovní význam slonů

Sloni patří k majestátným symbolům, které mají pro mnoho kultur zásadní význam. Jak jej vnímaly rozdílné kultury a jakým způsobem může být vyobrazení slona nápomocné v našem životě.


Čínský zodiac

Čínský zodiac

Pravděpodobně každý ví, že v čínském horoskopu je 12 zvířat, které znázorňují roky. Čínský zvěrokruh, neboli také zodiak, hraje nedílnou roli v čínské kultuře a může být použit k určení Vašeho štěstí v daném roce.


Květ lotosu

Květ lotosu a jeho symbolika

Lotos je vytrvalou ozdobnou rostlinou, která se díky svému způsobu života stala symbolem s hlubokým duchovním významem, výrazně ovlivněným především buddhismem.


Strom života

Strom života a jeho symbolika

Strom života symbolizuje centrum energie, stabilitu, moudrost, čtyři elemtenty a také propojení všeho. Strom života spojilo se svou kulturou a náboženstvím velké množství národů.